piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaAktualnościZłe wieści dla kredytobiorców – frank może już nie stanieć

Złe wieści dla kredytobiorców – frank może już nie stanieć

Złe wieści dla kredytobiorców – frank może już nie staniećFrank szwajcarski może nie jest już najdroższy w historii, ale i tak kurs tej waluty znajduje się powyżej oczekiwań kredytobiorców, którzy jeszcze parę lat temu zdecydowali się zaciągnąć kredyt w walucie szwajcarskiej. Ekonomiści nie pozostawiają kredytobiorcom złudzeń – istnieją naprawdę niewielkie szanse na to, aby frank jeszcze bardziej staniał. I tak w ostatnich tygodniach, z uwagi na umacnianie się złotego, frank tracił na wartości, a kredytobiorcy mogli spłacać nieco niższe raty kredytowe.
W chwili obecnej mamy do czynienia ze znaczną poprawą sytuacji w szwajcarskiej gospodarce. Jej kondycja wyraźnie rośnie, przez co maleją automatycznie szanse na osłabianie franka w Polsce. Jednocześnie, powodem takiej sytuacji jest to, że nasza rodzima waluta zaczęła tracić do dolara amerykańskiego.
Gospodarka Szwajcarii zaczęła pogrążać się w kryzysie w momencie, kiedy inwestorzy masowo skupowali franki, traktując je jako jedną z najbezpieczniejszych inwestycji w tych niepewnych czasach. Euro znajdowało się w odwrocie, przez kłopoty w Grecji i możliwość rozpadu Eurolandu. Dziś szwajcarska gospodarka rośnie, o czym świadczy opublikowany 1 marca tego roku indeks koniunktury Instytutu KOF. W lutym wynosił on – 0,12 punktu, a miesiąc wcześniej – 0,15 punktu. Co prawda, są to nadal ujemne wartości, ale już na ich przykładzie widać poprawę sytuacji. Trend spadkowy w koniunkturze gospodarki Szwajcarii w końcu został skutecznie przerwany. Można więc spodziewać się, że cena franka w Polsce będzie wzrastała.
Silny frank, z którym walczyli Szwajcarzy okazał się jednym ze źródeł pogarszania sytuacji szwajcarskiej gospodarki. Tamtejszy bank centralny podejmował się daleko idących interwencji na rynku walutowym, aby tylko osłabić franka i sprawić, że gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna względem innych krajów europejskich. Zastanawiające jest jednak to, dlaczego spowolnienie gospodarcze widoczne jest w innych krajach, które nie zmagają się z aprecjacją swej waluty. Być może nie jest to źródło problemów gospodarczych. Jeśli taką opinię podzieli Szwajcarski Bank Narodowy to wielce prawdopodobne jest to, że nie będzie on więcej interweniował osłabiając franka. Jest to negatywna sytuacja dla polskich kredytobiorców. Będą bowiem mniejsze szanse na to, że szwajcarską walutę w przyszłości będzie można kupić nieco taniej, niż w chwili obecnej.
Osoby posiadające kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim mogą liczyć jedynie na to, że złoty będzie wciąż zyskiwał na wartości, automatycznie osłabiając kurs franka.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze