środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaAktualnościZbiorowe pozwy przeciwko bankom

Zbiorowe pozwy przeciwko bankom

Zbiorowe pozwy przeciwko bankomMożliwość składania w sądach pozwów zbiorowych wyraźnie zainteresowała niezadowolonych klientów banków i zmotywowała ich do działania. W niedawnym pozwie zbiorowym przeciwko BRE Bankowi wzięło udział 220 klientów, a w Internecie zbierają się kolejne grupy osób, chcące składać następne pozwy. Mowa tu chociażby o klientach banku Raiffeisen.
W dobie kryzysu gospodarczego banki musiały masowo odrzucać wnioski kredytowe klientów, nawet te, które wstępnie zostały zaakceptowane, co znacząco nadszarpnęło ich dobry wizerunek w branży. Na dodatek, wprowadzały one daleko idące podwyżki prowizji, ale udało im się wytłumaczyć przed klientami, że jest to akt wyższej konieczności. W tych trudnych czasach banki nie zanotowały masowego odpływu klientów, ani też większej liczby osób, jakie chciałyby walczyć o swoje prawa w sądach.
BRE Bank postarał się o wyciszenie najgłośniejszego bankowego protestu konsumenckiego, gdzie ponad 20 tysięcy klientów walczyło o uznanie, iż mBank i Multibank spisały z nimi bezprawne umowy o kredyt hipoteczny i w myśl tychże umów zawyżały raty. BRE Bank postanowił dogadać się z liderami grup składających pozwy w sądach.
Dziś sytuacja przedstawia się nader dramatycznie. Bankowcy zbyt wcześnie uznali, że nie ma zagrożenia kolejnymi sprawami sądowymi. Masowe protesty klientów przerodziły się w składanie pozwów zbiorowych. Powstała nowa grupa osób walczących z bankami – „Grupa na bank”, składająca się z pracowników kancelarii prawnych, działająca pod patronatem rzecznika praw konsumenta.
Tydzień temu, pomimo wstępnych wątpliwości dotyczących wysokich kosztów obsługi prawnej, udało się zebrać wymaganą grupę 90 osób i istnieje już możliwość złożenia pozwu zbiorowego. Każdego dnia do „Grupy na bank” dołączają nowi członkowie. Na początku tego tygodnia było ich ponad 220. Kancelaria prawna zamyka listę chętnych do złożenia pozwu przeciw BRE Bankowi 15 listopada.
Ze strony BRE Banku słychać głosy, że konfrontacyjna strategia klientów nie da rezultatów, a to z uwagi na to, że bank cały czas jest otwarty na dialog. Jak twierdzi rzecznik BRE – Kompromis można wypracować w zupełnie inny sposób, nie na drodze sądowej.
Nie tylko ten bank może mieć problemy z niezadowolonymi klientami. W chwili obecnej już kilkunastoosobowa grupa niezadowolonych klientów banku Raiffeisen szuka kancelarii prawnej, która by w ich imieniu złożyła pozew zbiorowy. Klienci uważają, że bank oszukuje ich na kredytach i inwestycjach. Grupa chcąca wystąpić na drogę sądową nazywa się „Nabici w Santander”. Twierdzi ona, że hiszpański bank podpisał niezgodne z prawem umowy hipoteczne.
Jeśli obu grupom uda się złożyć pozwy zbiorowe prawdopodobnie wywoła to nową falę konsumenckich protestów antybankowych, które będą mniej lub bardziej uzasadnione.
M.M.
bankowynet.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podobne wpisy

2 KOMENTARZE

  1. szanowni państwo.mam wielki problem z lukas bankiem a od pewnego czas credit agricole bank polska.zostłem po prostu przez nich perfidnie oszukany/po prostu nie zostały zaksięgowane wszystkie pieniądze ktore do nich wysłałem a kiedy zapytałem co sie z nimi stało pokretnie odpowiedziano mi o jakiś poza bankowym rozliczaniem,że kiedyś bank stosował takie metody a teraz już nie stosuje że związane to było z jakimi upomnieniami ktore dostarczył mi ich pracownik i za to pobrali prowizję- nadmieniam że nikogo u mnie oczywiście nie było,i w ogóle takie tam jakieś nieprawdopodobne historie.na mój gust ewidentnie się po prostu motają.wysłałem do niech kilka pism z prośbą o wyjaśnienie ale mają to po prostu gdzieś.tak samo traktują tą sprawę kiedy uda mi się do nich dodzwonić.co gorsze od ostatniego pisma które od nich otrzymalem w 2005 roku i po rozmowie z ich doradcą przez ponad trzy lata był spokój aż tu nagle odezwała się windykacja KRUK z wrocławia.kolesie z jednej ulicy i ponownie nikt z KRUKA nie reagował na moje pisma w ktorych tłumaczyłem że jest to jakaś pomyłka imusi być wyjaśniona.oni swoje że ich prawnicy sprawdzili i wszystko jest zgodne z wnioskami banku i prawem.mam sporą dokumentację,korespondencję z obiema tymi instytucjami.do czego zmierzam.może doradzicie mi co mogę w tej sprawie zrobić.jak im dokopać.może jest jakaś GRUPA NA BANK ale w tym wypadku na luka LUKAS BANK i na KRUKA.mopże są jakieś kancelarie prawne które podjęły by się takie sprawy.jestem gotowy na ostrą walkę jeśli była by taka potrzeba.jeszcze raz proszę o pomoc.serdecznie pozdrawiam z poważaniem bogdan pomorski.

  2. Poszukuję osób oszukanych przez LUKAS BANK do przystąpienia do wspólnego pozwu zbiorowego!
    Proszę o kontakt osoby z całej Polski, które w latach 2003r. – 2009r. wzięły kredyt hipoteczny w LUKAS BANKU – Umowy kredytu UKM/13/DEN oraz Umowy kredytu UKM/13/PLN. Nieważne jest to czy umowa się już skończyła i kredyt został spłacony czy też dalej go spłacacie.
    W w/w umowach są klauzule zakwestionowane przez UOKiK dot. kar związanych z nieterminową spłatą kredytu i ubezpieczeniem (TU Europa SA). Aby odzyskać pieniądze trzeba złożyć pozew w sądzie. Indywidualne złożenie pozwu jest dość kosztowne, dlatego też bardziej opłaca się złożenie pozwu zbiorowego. Aby złożyć taki pozew musi się zebrać min. 10 osób. Znalazłam już 4. Pozew zbiorowy znacząco obniży koszty sprawy sądowej (opłaty, kancelaria itp).
    Jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze, a przy tym ponieść minimum kosztów, to napisz maila na adres: [email protected]
    Im będzie nas więcej tym lepiej! Wierzcie mi, że naprawdę warto walczyć o swoje pieniądze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze