0.4 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościZapłać mniej za paliwo!

Zapłać mniej za paliwo!

Zapłać mniej za paliwo! Ceny benzyny w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosły na polskich stacjach benzynowych do niebotycznych rozmiarów. Kierowcy z trwogą patrzą na kolejne podwyżki cen paliw, ale muszą tankować, bo w przeciwnym przypadku nie mogliby użytkować swoich samochodów. Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów stworzyły programy typu moneyback. Dzięki nim mogą oni zaoszczędzić na wydatkach na paliwo.
Banki wydają dla swoich klientów do kont osobistych karty z rabatami na paliwo. Najlepsze z nich pozwalają na oszczędności rzędu 27 groszy na litrze. Jeśli kierowca dużo i systematycznie tankuje benzynę, profity płynące z kart programów typu moneyback mogę być bardzo wysokie.
Program moneyback opiera się na założeniu, że w zamian za dokonywanie przez klientów płatności kartą debetową lub kredytową, instytucja która wydała kartę, zwróci im określony procent od transakcji bezgotówkowych. Banki same określają, czy zwrot następuje od wszystkich transakcji, bez wyjątku, czy też na przykład rabat obowiązuje za płatności wyłącznie na stacjach benzynowych czy w hipermarketach.
Wysokość rabatu na paliwo w programach moneyback banków może wynieść od 0,5 do maksymalnie 5% wydatków na ten cel. Karty pozwalające na odzyskanie części kwot wydanych na paliwo mają limity zwrotu, wynoszące od 20 do 50 zł miesięcznie. W skali roku zwrot może wynieść tyle, co równowartość jednego tankowania samochodu na stacji benzynowej za darmo. Jeśli karta moneyback gwarantuj 5% rabat na paliwo, to przy założeniu, że za litr benzyny Pb 95 płacimy 5,5 zł, to będzie on tańszy przy użyciu naszej karty o 27 groszy. Najwyższe rabaty na paliwo oferuje mBank, MultiBank i Meritum Bank. W tych instytucjach odzyskamy po 5% ogólnych wydatków na stacjach benzynowych.
Warto podkreślić, że korzystanie z rabatów na paliwo w programach moneyback banków obwarowane jest pewnymi warunkami i ograniczeniami. Limit zwrotu jest chociażby takim właśnie ograniczeniem. W mBanku i MultiBanku zniżka obowiązuje tylko tych klientów, którzy uprzednio zdecydowali się w odpowiednim czasie na wykupienie ubezpieczenia OC bądź też pakietu OC z AC. Zniżka jest naliczana za zakupy, jakie klient dokonuje zwykłą kartą wydaną do konta przez mBank lub MultiBank. Banki te stawiają warunek, że zwrot części wydatków na paliwo będzie miał miejsce, jeśli co miesiąc na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy będzie wpływała kwota nie niższa niż 1 tys. zł.
Z kolei, wspominany Meritum Bank wydaje dla kierowców specjalne kredytowe Karty Kierowcy, a oferta zniżkowa jest ważna przez 3 miesiące. Po tym okresie rabat na paliwo wynosi już tylko 2%. Miesięcznie dzięki Meritum Bank można odzyskać maksymalnie 20 zł wydatków na paliwo.
Inne banki oferujące rabaty na stacjach benzynowych to: BankBPH, BankMillennium, oraz Santander Consumer Bank.