22.4 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościZapisy na akcje GPW

Zapisy na akcje GPW

Zapisy na akcje GPWW dniach od 18 do 27 października Dom Maklerski PKO Banku Polskiego przyjmuje zapisy na akcje Giełdy Papierów Wartościowych. Wszyscy inwestorzy zainteresowani zakupem tychże akcji mają niepowtarzalną możliwość skorzystania z nader atrakcyjnej promocji, która obejmuje niską prowizję od zapisu w wysokości 5 tys. zł, bezpłatny rachunek inwestycyjny do końca bieżącego roku, jak również dodatkową ofertę promocyjną Superkonta w PKO.
Jeśli klient jest zainteresowany złożeniem zapisu na akcje Giełdy Papierów Wartościowych, musi posiadać odpowiedni rachunek inwestycyjny. Można go bez trudu założyć w jednym z aż 35 Punktów Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego, bądź też w 227 oddziałach PKO Banku Polskiego, gdzie prowadzona jest m.in. obsługa maklerska. Do końca 2010 roku wszyscy nowi klienci za otwarcie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego nie zapłacą ani grosza.
Dodatkowo, zainteresowani usługą integracji rachunku inwestycyjnego z bankowym, mają możliwość otwarcia Superkonta na promocyjnych warunkach. W ramach swojej najnowszej, specjalnej ofert, PKO Bank Polski proponuje prowadzenie nowo otwartego Superkonta oraz usługę bankowości elektronicznej iPKO bezpłatnie na okres pół roku. Klient jest także zwolniony w takim przypadku z opłat za wydanie karty do rachunku przez 12 miesięcy.
Dzięki zdecydowaniu się na usługę integracji rachunku inwestycyjnego z bankowym, klienci mogą składać zlecenia na zakup instrumentów finansowych przy wykorzystaniu środków finansowych, jakie zostały zgromadzone na rachunku bankowym. Nie ma potrzeby dokonywania ich przelewu na rachunek maklerski. Na pewno jest to spore udogodnienie. Bank umożliwia również szybkie i wygodne składanie zapisów na akcje nowych emisji, w ramach tzw. ofert pierwotnych.
Warto podkreślić, że oferta Giełdy Papierów Wartościowych jest już trzecią z kolei dużą ofertą publiczną w bieżącym roku. Poprzednie oferty związane były z prywatyzacją giganta ubezpieczeniowego – PZU SA oraz spółki energetycznej Tauron SA. Uprzednia sprzedaż akcji tych dwóch spółek spowodowała wzrost zainteresowania ofertą Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego, dzięki czemu otwarto w nim najwięcej rachunków inwestycyjnych pośród wszystkich domów maklerskich.
Zapisy na akcje Giełdy Papierów Wartościowych składać można drogą internetową w systemie SuperM@kler, poprzez serwisy iPKO oraz Inteligo, telefonicznie bądź osobiście w wyznaczonych punktach. Maksymalna cena za jedną akcję została ogłoszona przez Ministerstwo Skarbu Państwa i wynosi ona 43 zł. Na tej podstawie można wycenić wartość całej giełdy na 1,8 mld zł. Dzięki temu giełda znalazła się dokładnie w połowie ustalonej stawki wycen przez analityków. Warto zaznaczyć, że cena ostatecznej sprzedaży akcji może jeszcze ulec zmianie i jej ostateczną wysokość poznamy dopiero po zakończeniu zapisów. Cena maksymalna akcji GPW została ustalona przez Skarb Państwa w uzgodnieniu z Globalnymi Koordynatorami oraz w ścisłym porozumieniu z samym Oferującym. Stanowi ona wypadkową wartości fundamentalnej spółki, wycen rynkowych spółek porównywalnych oraz sytuacji panującej na rynkach kapitałowych.
Każdy inwestor może złożyć wyłącznie jeden zapis na minimalnie 10 i maksymalnie 100 akcji. Wynika z tego, że inwestor może na akcje GPW przeznaczyć optymalnie 4,3 tys. zł. Pomimo możliwości zapisania się na 100 akcji, drobni inwestorzy prawdopodobnie dostaną nawet o 60% mniej walorów GPW. Zapis opiewający na mniej niż 10 akcji zostanie uznany za nieważny. Każdy drobny inwestor najprawdopodobniej otrzyma jedynie około 40 akcji GPW, bowiem Skarb Państwa zakładał, że do podziału pomiędzy klientów indywidualnych trafi od 25 do 30% sprzedawanego pakietu, tj. od 6,7 do 8 mln akcji. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszyły się tegoroczne oferty prywatyzacyjne Skarbu Państwa (akcje PZU i Tauron), pozwala twierdzić, że akcje będą musiały zostać podzielone pomiędzy co najmniej 200 tys. drobnych inwestorów. Każdy z nich otrzyma więc maksymalnie 40 akcji. Jeśli zainteresowanych będzie więcej, wówczas liczba pakietu walorów GPW na jednego klienta zmniejszy się nawet do 34. Realnie drobny inwestor zainwestuje w giełdę jedynie od 1462 do 1720 zł.
Sam przydział akcji GPW nastąpi 5 listopada 2010 roku. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego w ofercie publicznej Giełdy Papierów Wartościowych, jest oferującym i współprowadzącym księgę popytu. Debiut GPW na giełdzie ma nastąpić 9 listopada bieżącego roku. Prospekt Emisyjny, jak i wszelkie szczegółowe informacje, są dostępne dla wszystkich zainteresowanych pod adresem www.dm.pkobp.pl.
Zdaniem analityków giełdowych akcje GPW są dobrą inwestycją, rokującą wysokie zyski. Jeśli najbardziej pesymistyczny scenariusz mówiąc o załamaniu się rynków finansowych po 3 listopada tego roku, nie znajdzie pokrycia w rzeczywistości, wówczas istnieje realna szansa na stopę zwrotu w przedziale od 5 do 10% już w trakcie pierwszego dnia notowań akcji GPW. Z kolei, w perspektywie 12-miesięcznej o zachowaniu akcji GPW będą decydować najprawdopodobniej nastroje panujące na rynkach światowych.
Specjaliści podkreślają, że GPW należy zaliczać do spółek defensywnych, dlatego też jej akcje nie będą mocno tracić w okresach dekoniunktury. Mimo to, w trakcie jednego roku od chwili debiutu na parkiecie warszawskim będzie wiele dużych spółek, oferujących lepsze stopy zwrotu niż giełda. Inwestycja w GPW zapowiada się interesująco, z uwagi na fakt, że jest to spółka bez konkurencji na naszym rynku, która wydaje się przynajmniej na początku „skazana na sukces” przez ogromne zainteresowanie ze strony inwestorów. Na dodatek, prowadzi ona biznes stabilnie i długo, dlatego też długoterminowe perspektywy są określane w sposób optymistyczny.
Generalnie, akcje GPW powinny zapewnić inwestorom szybki, choć nie spektakularny zysk. Spółka zapowiada, że przeznaczy do podziału między swoich inwestorów nawet połowę wypracowanych zysków, co powinno być magnesem przyciągającym zainteresowanych zakupem jej akcji klientów. Z prognoz analityków wynika, że tegoroczny zysk netto giełdy wyniesie aż 108,6 mln zł, dlatego też dywidenda wyniosłaby w takim przypadku 1,30 zł na każdą posiadaną akcję.
Nadzieje na udany debiut GPW są podyktowane tym, że zagraniczne oferty giełd, jakie w ostatnich latach pojawiły się na rynku, już pierwszego dnia notowań przyniosły inwestorom zyski. Zdecydowanie najlepsze wyniki miały miejsce podczas debiutu giełdy w Dubaju, która przyniosła inwestorom 135% zysków. Dobry zarobek gwarantowały graczom debiuty parkietów w Oslo i we Frankfurcie. Nieco gorzej było z giełdami w Grecji i Hiszpanii, które przyniosły inwestorom straty.
Na wyniki debiutanckiego notowania akcji GPW będą miały wpływ czynniki dotyczące koniunktury na światowych rynkach. Jeśli będą one korzystne, wówczas sama giełda powinna przynieść inwestorom zyski. Akcje powinny cieszyć się powodzeniem wśród funduszy inwestycyjnych i Otwartych Funduszy Emerytalnych, które zwykły inwestować środki finansowe w papiery notowane na warszawskim parkiecie.
M.M.
bankowynet.pl