22.4 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościZapisy na akcje BZ WBK

Zapisy na akcje BZ WBK

Zapisy na akcje BZ WBKW ubiegłym roku na rynku bankowym obserwowaliśmy przejęcie banku BZ WBK przez hiszpański Santander. W wyniku problemów w kraju, irlandzki właściciel polskiego oddziału BZ WBK, AIB, musiał pozbyć się pakietu akcji banku. W ogólnym rozrachunku ponad 70% akcji BZ WBK znalazło się w rękach hiszpańskiego Santandera. Pozostałe 30% akcji dotychczas było w posiadaniu mniejszościowych akcjonariuszy. Począwszy jednak od czwartku, 24 lutego bieżącego roku, inwestorzy mają szansę zapisywać się na akcje banku BZ WBK.
Wszyscy akcjonariusze BZ WBK, którzy zdecydują się na odsprzedanie swoich akcji Santanderowi mają pewność tego, że otrzymają za nie pieniądze już za nieco ponad miesiąc. Dzięki temu unikną czekania na rozliczenie transakcji. Warto powiedzieć, że w piątek, 18 lutego Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na przejęcie banku przez Santander.
Jednocześnie, fundusze emerytalne zapowiadają, że odpowiedzą na swoiste wezwanie Santadera, jeśli oczywiście cena akcji będzie dla nich atrakcyjna. Za taką nieoficjalnie uważa się kwotę 226,89 zł. Po przejęciu większościowego pakietu akcji BZ WBK rynek czeka na ogłoszenie jego strategii rozwoju przez Santandera. W ciągu najbliższych dni taka deklaracja ma zostać złożona i najprawdopodobniej w warunkach takiej wiedzy fundusze emerytalne zdecydują, czy chcą sprzedawać akcje BZ WBK czy też nie.
Jeśli strategia BZ WBK na najbliższe lata będzie zakładać dynamiczny rozwój, fundusze nie będą skłonne do pozbywania się akcji. Wszystko wyjaśni się w momencie ogłoszenia przez Santandera planów wobec BZ WBK, o których dziś można co najwyżej spekulować.
Jak wiadomo, Santander nie zamierza zmieniać marki banku BZ WBK, ani przeprowadzać jego fuzji z innymi bankami, będącymi w jego posiadaniu. Według opinii specjalistów, ma być kontynuowana strategia banku BZ WBK znana dotychczas. Tj. ma być on nadal notowany na giełdzie, a celem w dłuższej perspektywie czasu ma być dołączenie do grona trzech największych graczy rynkowych. Nie będzie to proste, zważywszy na zażartą konkurencję w branży bankowej.
Można przypuszczać, że BZ WBK będzie kusił klientów korporacyjnych, a także tych, którzy zainteresowani są zaciąganiem kredytów hipotecznych, w tym wyrażonych w walutach obcych. Wnioskując z polityki prowadzonej przez Santander, wszystkie działania podejmowane przez BZ WBK będą dosyć agresywne. Tylko takie bowiem mają szansę wprowadzić bank na szczyty w branży.
Banki konkurencyjne z niecierpliwością czekają na ogłoszenie strategii nowego BZ WBK. Hiszpanie chcą jak najszybciej rozpocząć intensywne działania na rynku Polski, ponieważ upatrują w naszym rynku szans na zrealizowanie dużych zysków. Dzięki wejściu na nasz rynek Santander ma okazję na jeszcze głębszą dywersyfikację źródeł przychodów.
M.M.
bankowynet.pl