17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościZamiast „Rodziny na swoim”,„Mieszkanie dla młodych”

Zamiast „Rodziny na swoim”,„Mieszkanie dla młodych”

Zamiast „Rodziny na swoim”,„Mieszkanie dla młodych”W grudniu wygasa rządowy program dopłat do odsetek kredytów mieszkaniowych „Rodzina na swoim”. Minister transportu, Sławomir Nowak zapowiada nowy projekt, który ułatwi młodym zakup pierwszego lokum.

„Mieszkanie dla młodych” – nowy rządowy projekt ma wystartować w połowie 2013 roku, najpóźniej uruchomiony zostanie z początkiem 2014 roku. Program ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania. O dopłaty będą mogli starać się małżonkowie oraz single, którzy nie przekroczyli 35 roku życia.

Na co mogą liczyć beneficjenci programu? Rząd obiecuje 10 procent jednorazowej dopłaty do kredytu. Osoby posiadające dziecko bądź dzieci mogą liczyć na dodatkowe 5-procentowe dofinansowanie. Jeśli w przeciągu 5 lat od nabycia lokalu, urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, kredytobiorcy mogą liczyć na bonus – kolejne 5 procent rządowej dopłaty.

Z zapowiedzi ministra Nowaka wynika, iż dopłatą zostaną objęte mieszkania o powierzchni do 50 mkw. – w przypadku nowych lokali oraz do 75 mkw., jeśli lokum pochodzić będzie z rynku wtórnego.

10- procentowa jednorazowa dopłata w każdym województwie będzie inna, obliczana w oparciu o wskaźnik 1,0 wartości metra odtworzeniowego. Wskaźnik taki ustalany jest dwa razy do roku. To obowiązek każdego wojewody, który określa go na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych.

Uruchomiony z połową 2013 lub początkiem 2014 roku program, kosztować ma w pierwszej fazie wdrażania 600-700 mln PLN rocznie, docelowo 1 mld. Według szacunków resortu z programu skorzystać może nawet 36 tys. rodzin rocznie.

Program „Mieszkanie dla młodych” zostanie sfinansowany z pieniędzy, które zostaną w budżecie po likwidacji ulgi remontowej. Zlikwidowanie zwrotu VAT za remonty pozwoli zaoszczędzić 1,1 miliarda złotych rocznie.