16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościZ lokaty do funduszu?

Z lokaty do funduszu?

z_lokaty_do_funduszuDepozyty bankowe w ciągu ostatnich 4 miesięcy mają stopniowo obniżane oprocentowanie. Spowodowane jest to głównie obniżkami stóp procentowych w kraju, będących wynikiem podjętych przez Radę Polityki Pieniężnej decyzji. Kredytobiorcy mają powody do zadowolenia, ponieważ oprocentowanie zobowiązań złotowych w polskich bankach jest coraz niższe. Wraz z nim spada oprocentowanie oferowane przez banki na lokatach terminowych. W obliczu takiej sytuacji wielu klientów banków dotychczas oszczędzających na lokatach, zastanawia się nad możliwością alternatywnego inwestowania posiadanych środków finansowych. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju oferty Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.

Oszczędności utrzymywane dotychczas na lokatach terminowych lub na kontach oszczędnościowych w bankach już wkrótce mogą zostać przesunięte do innych produktów inwestycyjnych. Ekonomiści z Open Finance mówią, że w najbliższej przyszłości może nastąpić szybki napływ klientów do funduszy inwestycyjnych.

Dla osób, które dziś zastanawiają się nad możliwością zainwestowania posiadanych oszczędności w lokaty terminowe w bankach, informacja o kolejnych obniżkach stóp procentowych nie jest korzystna. Spadek oprocentowania depozytów bankowych nie dotknie zbyt mocno tych klientów, którzy już dziś posiadają otwarte rachunki lokacyjne.

Open Finance wyliczyło, że przeciętne oprocentowanie lokaty rocznej opiewającej na 5 tys. zł w styczniu wyniosło tylko 4,3%, zaś jeszcze w poprzednim kwartale na podobnych depozytach można było zarobić 5-6%.

Poluzowanie polityki pieniężnej przez RPP powoduje, że w przyszłości czekają nas kolejne spadki oprocentowania lokat, co zrewiduje poglądy wielu klientów dotyczące najbardziej optymalnych narzędzi inwestycyjnych. Banki będą mogły zaoferować klientom znacznie bardziej korzystne sposoby oszczędzania, które jednak wiążą się z ponoszeniem pewnego poziomu ryzyka. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne, nawet te o charakterze zrównoważonym, zawsze związane jest z możliwością utraty części kapitału, za który zakupione zostały jednostki uczestnictwa w funduszach.

Banki już teraz organizują pierwsze promocje dotyczące inwestowania w TFI. Klienci mogą jeszcze inwestować swoje oszczędności w lokaty, na stosunkowo wysoki procent, ale najczęściej bank jest w stanie dać klientowi dobrą ofertę, na wysokie oprocentowanie lokaty, jeśli jest to nowy klient, albo lokata będzie trwała tylko przez 3 miesiące. Inwestowanie zaś w fundusze inwestycyjne ma charakter długoterminowy i prognozowane zyski w tym przypadku mogą być znacznie wyższe niż na depozytach bankowych.