26.4 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

XIX Finał WOŚP

XIX Finał WOŚP9 stycznia 2011 roku odbył się już po raz dziewiętnasty Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W chwili obecnej trwa wielkie liczenie tego, ile zebrano podczas akcji. Wstępnie, wolontariusze na terenie całego kraju i nie tylko, zebrali ponad 37 milionów złotych. Na konto fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy spływają pieniądze z poszczególnych sztabów.
Jerzy Owsiak, organizator akcji, mówi, że XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znów będzie rekordowy. Wskazują na to chociażby wyniki licytacji złotych serduszek, z których pierwsze zostało kupione za 150 tys. zł. Sztaby biorące udział w tegorocznej akcji mają czas do końca lutego na pełne rozliczenie się z zebranych pieniędzy. Oznacza to, że ostateczna suma pieniędzy zebrana podczas XIX finału będzie znana dopiero w tym terminie. Do niej zaś doliczone zostaną pieniądze pochodzące z ponad 37 tysięcy aukcji internetowych, które nadal trwają.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała tym razem na całym świecie. Nie chodzi tu jedynie o kilkadziesiąt sztabów orkiestry zlokalizowanych za granicą. Niech potwierdzeniem tego faktu będzie to, że w niedzielę, czyli podczas wielkiego finału akcji, stronę internetową fundacji odwiedziło ponad 11 milionów internautów. Na witrynę wchodzili nawet goście z Indii, Brazylii czy Arabii Saudyjskiej.
Jerzy Owsiak powiedział, że jeszcze nie zostały podjęte decyzje dotyczące tego, na jaki cel będzie przeznaczony kolejny, XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się już za rok. Główny „dyrygent” orkiestry ma jednak pewne marzenie związane z organizacją jubileuszowego finału imprezy. Zaproponowano mu organizację XX finału orkiestry na Stadionie Narodowym. Marzy również o sprowadzeniu na tą okazję wielkich zagranicznych gwiazd, które zagrałyby koncert w ramach Finału. Już teraz swą pomoc w promowaniu inicjatywy zadeklarował przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.
W tym roku wszystkie pieniądze zebrane w ramach XIX-tego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Dzięki nowoczesnemu osprzętowaniu szpitale będą mogły wcześniej wykrywać wady układu moczowego u dzieci i będą miały możliwość rozpoczęcia leczenia na wczesnym etapie rozwoju choroby. To bardzo ważne, aby interwencja urologiczna została podjęta jak najwcześniej, aby schorzenie nie miało szans wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych. Bardzo często to czas i dostępność leczenia decydują o tym, jak rozwinie się choroba i czy zostanie ona stłumiona już w zarodku.
Nowoczesny sprzęt zakupiony z pieniędzy fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyczyni się do poszerzenia dostępności profilaktyki i leczenia chorób układu moczowego u dzieci.
M.M.
bankowynet.pl