poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaAktualnościWyższe marże na kredyty mieszkaniowe

Wyższe marże na kredyty mieszkaniowe

Banki w Polsce coraz częściej decydują się na podwyższenie marż kredytowych dla kredytów hipotecznych, zarówno w euro jak i w złotówkach. Podwyżki sięgają progu nawet 2,5%. Jednocześnie banki wycofują ze swoich ofert kredyty walutowe.
Marże kredytów mieszkaniowych w euro sukcesywnie są podnoszone. Na taki krok zdecydowały się banki:

  • Alior Bank,
  • Deutsche Bank, ,
  • mBank,,
  • Multibank,,
  • Nordea,,
  • Polbank,,
  • Raiffeisen Bank.,

Największą podwyżkę zafundował klientom Polbank, który podniósł marżę o 2,5 punktu procentowego. Bank radykalnie ograniczył dostępność kredytów w walucie wspólnotowej. Należy zarabiać co najmniej 10 tys. zł, aby mieć szansę na uzyskanie takiego kredytu. Przeciętnie, marża kredytowa na rynku wzrosła do 3,32%, podczas gdy w grudniu szacunki wskazywały na średnią marzę wynoszącą 2,08%.
Klienci chcący zaciągnąć w styczniu kredyt w euro mogą na próżno szukać banku, który taki kredyt będzie skłonny udzielić. W ostatnim czasie aż 4 banki zdecydowały o wstrzymaniu akcji kredytów w walucie wspólnotowej. Kredytów w euro nie ma już w Kredyt Banku, DnB Nord, PKO BP oraz Credit Agricole. Jeśli już bank udziela kredytów hipotecznych w euro, to marża kredytowa jest dla nich bardzo wysoka. Finansowanie nieruchomości w euro stało się dużo droższe, stąd też dostępne jest wyłącznie dla osób zdecydowanie najlepiej zarabiających. Aby móc zaciągnąć kredyt w euro należy posiadać wysoką zdolność kredytową, bowiem rata kredytu nie może zajmować więcej niż 42% wynagrodzenia netto kredytobiorcy miesięcznie. Kredyt w euro uzyskamy w Deutsche Banku, ale kredytobiorca minimalnie musi przy tym zarabiać 12 tys. zł netto.
Jeśli chodzi o kredyty w walucie rodzimej, to zmiany w zakresie wysokości marż kredytowych również są wprowadzane, ale są one jak dotychczas niewielkie. Marżę podniósł ING Bank Śląski , Kredyt Bank, Idea Bank, Alior Bank, DnB Nord, Polbank i Raiffeisen. Ciekawostką niech będzie fakt, że Pekao i BGŻ obniżyło w styczniu swoje marże kredytowe. Liderem w zakresie wzrostu marż kredytowych jest Polbank, który podwyższył ją dla kredytów złotowych o 1,5 punktu procentowego. Wysoką podwyżkę, rzędu 1,15 punktu procentowego wprowadził Raiffeisen Bank. Przeciętna stawka marż kredytowych wynosi tyle samo ile w grudniu – 1,25%.
Banki argumentują konieczność podwyższenia kosztów kredytowych tym, że wzrosły jednocześnie koszty finansowania na rynku międzybankowym. Część właścicieli banków nakazała zmniejszenie ekspozycji kredytowej, stąd mniejsza dostępność kredytów hipotecznych. Nie bez znaczenia dla podwyżek marż są potencjalnie wyższe koszty obsługi posiadanego portfelu kredytowego przez banki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze