8.6 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWymuszone zmiany w polisach inwestycyjnych

Wymuszone zmiany w polisach inwestycyjnych

Wymuszone zmiany w polisach inwestycyjnychWysokie oprocentowanie polis inwestycyjnych, które znajdują się w ofercie wielu Towarzystw Ubezpieczeniowych, jest atrakcyjne dla klientów i powoduje, że decydują się oni skorzystać z planów systematycznego oszczędzania u ubezpieczycieli. Nie wiedzą oni jednak bardzo często, że zainwestowanie w polisę inwestycyjną jest decyzją wiążącą klienta z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na bardzo długi okres czasu. Jest to więc inwestycja długoterminowa obejmująca swoim horyzontem czasowym nawet 15 lat. Klient zakładający polisę w ramach planu systematycznego oszczędzania w wielu przypadkach nie jest powiadamiany przez ubezpieczyciela o tym, że jeśli zerwie umowę polisy, to może utracić część swoich pieniędzy.
Nieświadomość klientów i brak rzetelnej informacji ze strony ubezpieczycieli powoduje, że sądy uznają cały proceder związany z polisami inwestycyjnymi za nieuczciwy. Klienci nie wiedzą, że jeśli przerwą opłacanie składek przed upływem nawet dekady, stracą pieniądze. W ten sposób sądy rozstrzygają sprawy dotyczące nieuczciwości polskich ubezpieczycieli.
Klienci na drodze sądowej domagają się od Towarzystw Ubezpieczeniowych odszkodowań i jednocześnie chcą, aby zmieniły one warunki polis inwestycyjnych. W przeciwnym wypadku kolejni klienci znów zostaną wprowadzeni w błąd przy zakupie planu systematycznego oszczędzania.
Sądy uznają, że zapisy dotyczące likwidacji polisy inwestycyjnej w wielu Towarzystwach Ubezpieczeniowych są niezgodne z prawem. Ubezpieczyciele zawierają w regulaminach polis zapis, który wskazuje na to, że wycofanie pieniędzy z planu systematycznego oszczędzania przed upływem określonego czasu, skutkuje pobraniem przez Towarzystwo opłaty w wysokości nawet 99% wpłat. Skutkiem tego, klient pozostaje w zasadzie z niczym, pomimo opłacania przez kilka lat składek ubezpieczeniowych. Sądy uznały to za zwykłe oszustwo.
Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe już teraz uznają, że klientom należy się zwrot środków finansowych. Inne postanowiły albo wycofać z oferty kontrowersyjne plany systematycznego oszczędzania, albo gruntownie zmienić warunki zrywania polis inwestycyjnych. Opłaty likwidacyjne nie będą więc już tak wysokie jak dotychczas. Specjaliści mówią, że wcześniejsze postanowienia Towarzystw Ubezpieczeniowych w kwestii polis inwestycyjnych naruszały dobre obyczaje i zbiorowe interesy konsumentów. Zostały one zmienione, co nie oznacza, że są już korzystne dla klienta. Należy więc uważać przy zawieraniu polis inwestycyjnych, ponieważ warunki pobierania opłat przez Towarzystwa ubezpieczeniowe za zerwanie polisy mogły pozostać w zasadzie takie same, tylko że ich zakwestionowanie w sądzie może być znacznie utrudnione.