18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościWymiana starych złotych

Wymiana starych złotych

Wymiana starych złotychDo końca bieżącego roku można wymienić stare złotówki na nowe, o czym przypomina Narodowy Bank Polski. Warto podkreślić, że złotówki pochodzące sprzed denominacji możemy przekazać na pomoc potrzebującym dzieciom – na Caritas.
Z dniem 31 grudnia 2010 roku kończy się okres wymiany pieniędzy sprzed denominacji. Oznacza to, że już 1 stycznia 2011 roku banknoty i monety sprzed 1995 roku ostatecznie stracą swoją wartość i będą miały charakter jedynie pamiątkowy. Można je wymieniać do końca 2010 roku w oddziałach okręgowych NBP i w kasach banków krajowych lub dobrowolnie pomóc najuboższym dzieciom w Polsce.
Narodowy Bank Polski wskazuje, że najmniejszą wartością, jaką możemy wymienić jest stare 100 złotych. Za banknot ten, na którym widnieje podobizna Ludwika Waryńskiego, dostaniemy w banku 1 grosz. Za 10 000 starych złotówek analogicznie dostaniemy 1 nowy złoty.
Przemysław Kuk, pełniący funkcję szefa Biura Prasowego Narodowego Banku Polskiego poinformował dziennikarzy, że od listopada Polacy o wiele częściej niż w poprzednich miesiącach przychodzą do banków w celu wymiany starych złotówek na nowe. Wystarczy powiedzieć, że w oddziale warszawskim banku centralnego dokonano około 350 operacji wymiany o łącznej wartości mniej więcej 50 tys. złotych, a w poprzednich miesiącach dokonywano średnio zaledwie 100 – 200 operacji, na łączną kwotę około 20 tys. zł. Kuk dodaje, że jest wiele osób, które po latach odnajdują pieniądze sprzed denominacji. Czasem mogą to być naprawdę znaczne kwoty. Jeśli nie zostaną one wymienione do końca bieżącego roku, stracą swą wartość.
Stare złote dziś odnajduje się w przepastnych szafach, za obrazami czy też w piwnicach i innych skrytkach. Polacy nie tylko podejmują się wymiany banknotów, ale też starych monet złotowych. W warszawskim oddziale NBP zgłosił się mężczyzna z wielką walizką posegregowanego bilonu. Łącznie miał on sporą wartość.
Od listopada prowadzona jest akcja „Wymień się”, która wzbudza spore zainteresowanie w zakresie wymiany starych pieniędzy. Zgodnie z zasadami tejże akcji, stare złote można zamienić na nowe albo przekazać Caritas na akcję „Skrzydła” i w ten sposób pomóc potrzebującym najmłodszym. Zgromadzone przez Caritas pieniądze NBP wymieni na nowe złote. Uzyskana w taki sposób kwota zostanie przeznaczona na opiekę nad dziećmi.
Denominację złotego przeprowadzano od 1 stycznia 1995 roku. Jeden nowy złoty zastąpił wówczas 10 000 zł starych. Jednocześnie, starymi złotówkami można było się posługiwać aż do końca 1996 roku, zaś później wycofano je z obiegu.
M.M.
bankowynet.pl