27.7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościWygaszanie Rodziny na swoim

Wygaszanie Rodziny na swoim

Wygaszanie Rodziny na swoim18 stycznia 2011 roku rząd przyjął ograniczenia dotyczące programu preferencyjnych kredytów „Rodzina na swoim”. Ograniczenia te dotyczą m.in. obniżenia ceny mieszkania, na kupno którego można ubiegać się o otrzymanie opłaty, ograniczenie tej możliwości wyłącznie do rynku pierwotnego, a także wykluczenie z programu tzw. singli, czyli osób samotnych. Jednocześnie, rząd podjął decyzję o stopniowym wygaszaniu programu „Rodzina na swoim”, w związku z czym wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać wyłącznie do końca przyszłego, 2012 roku.
Centrum Informacyjne Rządu wydało komunikat po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, w którym poinformowało o przyjętym projekcie zmian w ustawie „o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania”. Zakłada się przede wszystkim znaczne zmniejszenie wartości mnożnika, na podstawie którego określany jest limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę. Mnożnik ten został obniżony z 1,4 do 1,1.
Warto podkreślić, że mnożnik określa maksymalną wartość metra kwadratowego lokalu mieszkalnego, na który zaciągany jest preferencyjny kredyt. Dodatkowo, wartość średnią ceny metra kwadratowego lokalu w danym regionie kraju określa wojewoda. Czyni to raz na pół roku. Generalnie, im wyższy będzie mnożnik, tym droższe może być mieszkanie objęte programem „Rodzina na swoim”.
Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem zmian w programie preferencyjnych kredytów, dopłata do oprocentowania preferencyjnego kredytu obejmie wyłącznie rynek pierwotny. Tym samym wyłączono z niego rynek wtórny mieszkań. Nowe ustalenia rządowe pozostawiają jedynie możliwość zaciągnięcia kredytu „na inwestycję, w której wyniku powstanie dom jednorodzinny”. Chodzi nie tylko o jego budowę, ale również przebudowę budynku, w wyniku której powstanie dom jednorodzinny. Rząd pomimo wcześniejszych zapowiedzi nie zdecydował się na rozszerzenie programu na jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli singli.
Program dopłat do kredytów „Rodzina na swoim” rozpoczął swoje funkcjonowanie na mocy ustawy z września 2006 roku. Jego beneficjentami są małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu odpowiedniego kredytu w bankach, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, połowę wartości należnych bankowi odsetek przez 8 pierwszych lat spłaca państwo. Korzystający z programu mogą skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia jest nie większa niż 75 metrów kwadratowych, lub dom o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 140 metrów kwadratowych.
Zmiany w ustawie wprowadzają ograniczenia dotyczące ceny metra kwadratowego mieszkania lub domu, które są określone za pośrednictwem tzw. wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego metra kw. powierzchni użytkowej budynków.
W ramach programu „Rodzina na swoim” do października 2010 roku udzielono ponad 71 tys. kredytów na kwotę około 12 mld zł. Resort infrastruktury oszacował, że z końcem programu w 2012 roku liczba udzielonych w nim kredytów powinna wynosić 110-130 tys.
M.M.
bankowynet.pl