23.6 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościWygasa „Rodzina na swoim”. Co w zamian?

Wygasa „Rodzina na swoim”. Co w zamian?

Wygasa „Rodzina na swoim”. Co w zamian?Rządowy program “Rodzina na swoim” wygasa z końcem 2012 roku. Czy przewidziano alternatywę?

Od września 2011 roku systematycznie spada liczba przyznawanych kredytów z rządowymi dopłatami „Rodzina na swoim”. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zmiana maksymalnych stawek za 1 metr kwadratowy, która pozwala na ubieganie się o dofinansowanie spłaty odsetek. Wprowadzone ograniczenie znacznie wpłynęło na zmniejszenie liczby mieszkań spełniających warunki programu. Na spadek liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych i hipotecznych wpłynęło również wprowadzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego dość rygorystycznej rekomendacji S, która zaostrza sposób obliczania zdolności kredytowej kredytobiorców. Program „Rodzina na swoim” wygasa z dniem 31 grudnia 2012.

Czy pojawi się alternatywny projekt, który zapełni lukę po rządowym programie? W maju 2012 roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zaprezentował projekt nowego programu dopłat do kredytów dla osób fizycznych, zamierzających kupić lub wybudować energooszczędny dom bądź planujących zakup mieszkania o podwyższonym standardzie energetycznym.

Uruchomienie programu zaplanowano w 2013 roku. W przeciągu 5 lat, NFOŚiGW na dofinansowanie kredytów zamierza przeznaczyć 300 mln PLN. W ramach dofinansowania kredytobiorcy będą mogli starać się o kwotę od 20 tys. do 40 tys. PLN – w przypadku domów jednorodzinnych oraz od 10 tys. do 15 tys. PLN – w przypadku mieszkań. Wysokość przyznanej dopłaty i uzależniona będzie od standardu energetycznego nieruchomości.

Preferencyjne warunki kredytowania projektów energooszczędnych oferują dziś trzy banki: Bank Ochrony Środowiska, BPH i Deutsche Bank. O ile banki skłonne są obniżyć prowizję za udzielenie “ekologicznego” kredytu hipotecznego. Marża Kredytu EKOhipotecznego w banku BPH w stosunku do zwykłego kredytu obniżona została o 0,6 proc. Podobny “rabat” oferuje BOŚ Bank. Aż o 2 punkty procentowe marżę „ekokredytu” obniżył Deutsche Bank.

W Ministerstwie Infrastruktury trwają także prace nad projektem społecznych grup mieszkaniowych. Głównym celem projektu jest zmniejszenie deficytu mieszkaniowego na rynku. Program powstaje z myślą o osobach, których dochód jest zbyt wysoki, aby mogły ubiegać się o mieszkania komunalne, a jednocześnie zbyt niski, aby uzyskać kredyt.

Projekt zakłada, łączenie najmu z docelowym uznaniem własności mieszkania. Zgodnie z założeniem Inwestor SGM oraz przyszły najemca lokalu, podpisują przedwstępną umowę najmu, w której zawarte zostaną, m.in.: postanowienia o partycypacji w kosztach budowy lokalu. Najemca lokalu po spłacie całkowitych kosztów budowy zajmowanego lokalu stanie się jego pełnoprawnym właścicielem.