17.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościWybory samorządowe 2010

Wybory samorządowe 2010

Wybory samorządowe 201021 listopada 2010 roku odbyły się w Polsce kolejne wybory samorządowe. Była to okazja do sprawdzenia, jakim poparciem poniekąd cieszą się główne partie polityczne w kraju. Polacy wybierali prezydentów poszczególnych miast, radnych, wójtów, burmistrzów i radnych dzielnic, jak to miało miejsce w Warszawie. Wstępne wyniki wyborów, jakie zostały podane w poniedziałek o 8 rano pochodziły z 60% obwodów wyborczych i wskazywały, że Polska podzielona jest pomiędzy dwie główne, opozycyjne względem siebie partie – Platformę Obywatelską oraz Prawo i Sprawiedliwość.
Sondażowe wyniki wyborów podawane przez OBOP jeszcze w czasie wieczoru wyborczego, wskazywały, że w stolicy w pierwszej turze wyborów zwycięstwo odniosła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która ponownie miała zasiąść na fotelu prezydenta Warszawy. Tymczasem, nieoficjalne wyniki pochodzące z niemalże połowy obwodów sugerowały II turę wyborów w stolicy, bowiem przewaga dotychczasowej pani prezydent się zmniejszyła. Zdobyła ona 48,65% głosów, zaś jej rywale: Czesław Bielecki – 25,11 % głosów, a Wojciech Olejniczak – 13,43 % głosów. Po podaniu nowych wyników przez PKW II tura wyborów w stolicy nie jest już taka pewna. Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła bowiem 51% głosów. Oznaczałoby to, że już w pierwszej turze zostanie ona ponownie prezydentem stolicy.
W Krakowie dobry wynik uzyskał Stanisław Kracik popierany przez PO, ale jego poparcie względem sondażowych wyników również się zmniejszyło. W wyścigu o urząd prezydenta Krakowa zdobył on 33,36% głosów, ale jego rywal, urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, może cieszyć się ze zdobycia 40,50% głosów. II tura rozegra się więc pomiędzy tymi dwoma panami.
Najbardziej zdecydowane poglądy mają Wrocławianie, jako że jak jeden mąż zagłosowali oni na urzędującego prezydenta – Rafała Dutkiewicza. Aż 72,30% głosujących zaznaczyło na karcie do głosowania jego nazwisko. Na drugim miejscu znalazł się Sławomir Piechota z Platformy Obywatelskiej, który zdobył zaledwie 10,52% głosów.
Najlepszy wynik w tych wyborach zdobył Wojciech Szczurek, ubiegający się prezydenturę w Gdyni. Otrzymał on poparcie 87,37% głosów.
Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej w poniedziałek rano poinformowała o cząstkowych wynikach wyborów samorządowych, pochodzących z 66,54% lokali wyborczych. Jedynie niewielka liczba głosów zadecydowała o tym, że generalnie w wyborach do sejmików wojewódzkich, wygrała Platforma Obywatelska. Głosowano na tę partię przede wszystkim w województwach zachodnich. Zwyciężyła ona w 10 województwach.
Polska wschodnia natomiast wyraźnie wspiera Prawo i Sprawiedliwość, bowiem pozostałe 6 województw głosowało na tę partię. PO uzyskało w tegorocznych wyborach wynik 33,42% głosów w skali kraju, zaś PiS – 23,33%. SLD z kolei także może cieszyć się z całkiem dobrego wyniku, zdobyło ono 15,82% głosów. Według cząstkowych, nieoficjalnych danych, frekwencja w wyborach do sejmików wyniosła 43,98 proc.
M.M.
bankowynet.pl