23.6 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościWspólny system płatności mobilnych

Wspólny system płatności mobilnych

wspolny_system_mobilnych_platnosciPłatności mobilne w Polsce nie są tak popularne, jak płatności bezgotówkowe dokonywane kartą płatniczą. Polscy klienci przyzwyczajeni są do płacenia w sklepach i punktach usługowych kartą wydaną do rachunku, ale wkrótce może się to zmienić za sprawą nowego, wspólnego systemu płatności mobilnych, tworzonego przez 6 dużych banków na polskim rynku.

Nowy system płatności mobilnych ma być dziełem Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, BRE Banku, ING Banku Śląskiego i PKO BP. Jeśli rzeczywiście dojdzie do ponad podziałowego porozumienia w tej kwestii, wkrótce będziemy mogli płacić w sklepach i w przestrzeni internetowej w trybie mobilnym. Zapłacimy przy użyciu telefonu za nasze zakupy, za wizytę w kinie, czy za rachunki. Telefon może być silną konkurencją dla karty płatniczej, ale mało prawdopodobnej jest, aby karta w krótkim czasie została definitywnie wypchnięta z rynku.

Wspominane 6 banków jest gotowych przystąpić do wspólnego działania nad stworzeniem jednej infrastruktury systemu płatności mobilnych. Dotychczas poszczególne banki samodzielnie rozwijały tą sferę swojej działalności, tworząc osobne aplikacje. Infrastruktura wspólnego systemu płatności mobilnych ma integrować owe aplikacje, które staną się dostępne dla wszystkich klientów wymienianych banków. Aplikacje nie będą ze sobą konkurować, ale współdziałać w ramach jednego systemu płatności mobilnych.

To pierwsza taka inicjatywa w skali europejskiej. Klienci i same banki mogą odnieść niebagatelne korzyści z wprowadzenia wspólnego systemu służącego do wykonywania wygodnych płatności mobilnych. Klient będzie miał możliwość płacenia telefonem komórkowym za pośrednictwem, jednego, spójnego systemu. Nie będzie musiał zmieniać aplikacji i uczyć się jej od nowa wraz ze zmianą konta bankowego. Handlowcy, których zadaniem jest akceptowanie płatności bezgotówkowych, będą mogli za pośrednictwem jednego urządzenia obsługiwać płatności mobilne. Wspólna aplikacja pozwala na dokonanie ujednoliconego procesu płatności za pośrednictwem kody jednorazowego lub zeskanowanego kodu QR oraz przesłania go do NFC. Banki wypracują wspólne standardy bezpieczeństwa dokonywanych telefonem transakcji mobilnych.

Najbardziej istotną korzyścią ze wspólnego systemu płatności mobilnych, jaki ma zostać uruchomiony w Polsce, jest taka, że płatności mobilne mają być po prostu tańsze od płatności kartowych. Bankowcy jak dotychczas nie zdradzili, jakie to będą oszczędności, ale na pewno taka cecha systemu płatności mobilnych powinna przekonać klientów i handlowców do zapoznania się z nim i aktywnego korzystania z niego.