18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościWindykacjaWpadłeś w spiralę zadłużenia? Uciekaj z niej jak najszybciej!

Wpadłeś w spiralę zadłużenia? Uciekaj z niej jak najszybciej!

Sporadyczne problemy finansowe zdarzają się każdemu i zazwyczaj udaje nam się je pokonać w krótkim czasie. Jeżeli jednak twoje długi nie maleją to znaczy, że coś poszło nie tak. Nigdy nie jest za późno, aby wyprostować swoją sytuację finansową.
Pamiętaj jednak, że czas nie działa tu na twoją korzyść, dlatego musisz zacząć działać natychmiast!
Z długami nie ma żartów. Często jednak bagatelizujemy ten problem myśląc, że ,,jakoś to będzie”. Jest to podejście bardzo lekkomyślne i najczęściej prowadzi do pogłębienia zadłużenia. Jeżeli wpadliśmy już w długi, powinniśmy czym prędzej szukać rozwiązania na wyjście z tej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które zaciągnęły wiele niewielkich pożyczek, których nie są w stanie spłacić, jest skorzystanie z pożyczki konsolidacyjnej, np. na https://ekassa.pl/pozyczki_dla_zadluzonych, gdzie mamy szansę uzyskać środki pomimo zadłużenia. Pożyczka konsolidacyjna połączy wszystkie zobowiązania w jedno większe, które następnie zostanie rozłożone na mniejsze raty, dostosowane do naszych możliwości finansowych. Dzięki temu będziemy mogli powoli spłacać nasze długi i pozbędziemy się stresu.
Unikanie terminowego regulowania należności może prowadzić do poważnych konsekwencji, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się tragiczne w skutkach. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Długotrwały stres

Fakt, że nie myślimy o naszych długach nie sprawi, że znikną. Nasi wierzyciele prędzej czy później zaczną się dopominać spłaty należności. W rezultacie możemy spodziewać się kolejnych wezwań do zapłaty, a w przypadku ich ignorowania, sprawa może skończyć się w sądzie, co na pewno nie będzie miłym doświadczeniem.
Życie w ciągłym napięciu emocjonalnym może powodować szereg komplikacji zdrowotnych, gdyż wiele groźnych chorób wywoływanych jest właśnie przez stres. Stałe napięcie obniża nasze samopoczucie oraz naszą efektywność, odbierając nam tym samym radość z życia.

Negatywna historia kredytowa

Niespłacanie długów na czas niesie również konsekwencje w postaci wpisu na różnego rodzaju listy dłużników. Takie wpisy z kolei budują naszą historię kredytową. Nawet jeśli po jakimś czasie spłacimy zaległe długi, nasza historia kredytowa w dalszym ciągu będzie wskazywać na to, że mieliśmy w przeszłości problemy ze spłatą pożyczek i rat. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej to kwestia o którą powinniśmy zadbać szczególnie. Wszelkie negatywne wzmianki mogą uniemożliwić nam otrzymanie kredytu w przyszłości – nawet przy spłaconych długach.

Egzekucja komornicza

Osoby, które notorycznie unikają spłacania zobowiązań muszą liczyć się z tym, że prędzej czy później do ich drzwi zapuka komornik. Egzekucja komornicza jest z reguły bardzo niekorzystna dla dłużnika. Zadaniem komornika jest bowiem odzyskanie długu za wszelką cenę. Jeśli nasze konto świeci pustkami, komornik najprawdopodobniej zdecyduje się na licytację naszego mienia. W przypadku, gdy nie posiadamy cennych ruchomości, może dojść do sytuacji, w której zlicytowane zostanie nasze mieszkanie lub nasz dom. W trakcie licytacji komorniczych dochodzi do zaniżenia wartości licytowanych przedmiotów po to, aby szybciej znaleźć kupców. Dla dłużnika oznacza to, że traci nie tylko dach nad głową, ale także znaczną część kwoty, którą uzyskałby, gdyby sprzedał swoją nieruchomość samodzielnie po cenie rynkowej. W przypadku osób dla których mieszkanie lub dom stanowią dorobek całego życia, taka sytuacja może okazać się szczególnie bolesna.