8.6 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWeź kredyt na PIT – o co w tym chodzi?

Weź kredyt na PIT – o co w tym chodzi?

W związku z obowiązkiem rozliczenia rocznego podatku dochodowego na formularzach PIT w urzędach skarbowych, Getin Bank wymyślił nową promocję kredytową. Świadomy tego, że część Polaków będzie zmuszona dopłacić do podatku fiskusowi, chce im dać możliwość zaciągnięcia m.in. na ten cel kredytu. Takie posunięcia są częste wśród polskich banków co roku – właśnie na przełomie lutego i marca, kiedy to można już dokonywać śmiało rozliczeń i składać deklaracje PIT, jako że pracodawcy przekazali pracownikom informację z podsumowaniem rocznych zarobków w ubiegłym roku podatkowym, czyli formularz PIT-11.
Getin Bank od pewnego czasu promuje w mediach kredyt na PIT, który można zaciągnąć w bardzo prosty sposób, mianowicie okazując w oddziale banku, u konsultanta, swój PIT roczny. Na jego podstawie bank ma wyliczyć zdolność kredytową klienta i podjąć decyzję o tym, czy udzielić mu wnioskowanego kredytu, czy też nie. Getin Bank wskazuje, że jego kredyt na PIT jest pożyczką udzielaną bez zbędnych formalności i dostarczania bankowi przez klienta zaświadczeń. Dodatkową zachętą dla klientów może być 100 zł, jakie otrzyma każdy kredytobiorca, jak głoszą reklamy kredytu na PIT w Getin Banku.
Wszystkie przedstawione dotychczas warunki kredytowania w Getin Banku są bardzo korzystne dla samych klientów, ale w rzeczywistości kredyt na PIT ma pewne obwarowania, które już nie są tak dobre dla kredytobiorców. Zanim więc zaciągniemy kredyt w Getin Banku należy bardzo dokładnie przeczytać umowę kredytową, aby później nie być rozczarowanym istnieniem opłat i prowizji bankowych, jakie musimy pokryć z własnej kieszeni.
Generalnie, kredyt na PIT w Getin Banku jest kredytem gotówkowym, z którego pieniądze można wydatkować na dowolny cel. Przy wnioskowaniu o kredyt, klient musi pokazać dokument tożsamości oraz PIT-11. Nie ma konieczności okazywania przy tym zaświadczenia o uzyskiwanych zarobkach, jako że taka informacja znajduje się już w formularzu PIT. W reklamach Getin Bank kusi klientów kredytem z prowizją zero procent oraz 100 zł w prezencie. Wnikliwy obserwator zauważy jednak, że Getin Bank w reklamie podaje drobnym druczkiem dodatkowe warunki kredytowania. Na przykład, owe 100 zł klient otrzyma w bonie Sodexo, którym można płacić w sklepach i marketach, ale tylko wówczas, gdy zaciągnie kredyt na co najmniej 5 tys. zł.
\Kredyt na PIT może otrzymać emeryt i rencista przedstawiając w Getin Banku PIT-40A, a także osoby, za które to pracodawca rozlicza się w urzędzie skarbowym, dostarczając PIT-40. Jeśli nie posiada się jednej ze wskazanych deklaracji, konieczne staje się przyniesienie do banku zaświadczenia o wysokości zarobków. Getin Bank przed udzieleniem kredytu na PIT skontroluje klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Zła historia przekreśli szanse na kredyt.
Kosztem dla kredytobiorcy przy kredycie na PIT w Getin Banku są oczywiście odsetki oraz ubezpieczenia kredytu. Nominalne oprocentowanie kredytu zaczyna się w Getin Banku od 8,7%. Jeśli chodzi o ubezpieczenie spłaty kredytu, to klient może, ale nie musi go kupować. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania dla kredytu na PIT, wyliczona przez bank na podstawie reprezentatywnego przykładu, wynosi 17,45% bez wykupywania ubezpieczenia. Oznacza to, że pod względem oprocentowania kredyt na PIT w Getin Banku przestaje być aż tak atrakcyjny.