8.6 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWchodzi w życie ustawa deweloperska

Wchodzi w życie ustawa deweloperska

Wchodzi w życie ustawa deweloperska Banki coraz mocniej „przykręcają śrubę” kredytobiorcom hipotecznym, także trudno jest dziś kupić mieszkanie za środki banku. Jeśli nie posiada się oszczędności, taką inwestycję naprawdę bardzo trudno będzie przeprowadzić. Trzeba powiedzieć, że wiele zmian na rynek nieruchomości wprowadzi wchodząca w życie 29 kwietnia bieżącego roku, ustawa deweloperska.
Główne przesłanki nowej ustawy deweloperskiej dotyczą obowiązku informacyjnego dewelopera. Będzie on musiał przekazywać swoim klientom – nabywcom nieruchomości dane odnośnie jej samej, ale też i okolicznych terenów. Co więcej, nowe przepisy prawa dają większą ochronę finansów kupującego mieszkanie i dom.
Ustawa deweloperska w praktyce nosi zupełnie inną nazwę, która wskazuje na jej charakter i na to, że z założenia ma ona w wysokiej mierze dbać o interesy samych kupujących na rynku nieruchomości. Formalnie jest to ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Sprowadza się ona jednak do tego, że narzuca na dewelopera szereg powinności, których dotychczas wcale nie musiał dopełniać.
Klient kupując mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego będzie mógł zażądać od dewelopera bądź jego przedstawiciela okazania do wglądu harmonogramu budowy nieruchomości, jak i przekazania własności lokali na nabywców w formie aktu notarialnego. Zmianie ulegnie też proces finansowania i sprzedaży mieszkania lub domu.
Deweloper będzie musiał zapewnić finansowe bezpieczeństwo transakcji kupna dokonywanej przez nabywców na pierwotnym rynku nieruchomości. Takie zabezpieczenie będzie miało formę jednego spośród środków ochrony, a więc zamkniętego rachunku powierniczego bądź otwartego rachunku powierniczego, bez dodatkowych gwarancji bądź z gwarancją ubezpieczeniową lub bankową. Ma to na celu zmniejszyć ryzyko utraty środków wpłaconych przez klienta na konto dewelopera. Automatycznie, wraz z wejściem w życie ustawy deweloperskiej zmniejszy się ryzyko niewypłacalności inwestora lub braku środków na dokończenie budowy. Deweloper na swoją inwestycję nieruchomościową będzie otrzymywał od banku pieniądze dopiero po jej zakończeniu bądź w ratach, które będą mu wypłacane w trakcie realizacji budowy.
Jeśli nawet dojdzie do ogłoszenia przez dewelopera bankructwa, to w takiej sytuacji osoby wpłacające środki na zakup mieszkania lub domu, w pierwszej kolejności uzyskają pieniądze z rachunku powierniczego. Oznacza to, że nie stracą swoich środków finansowych na inwestycji na pierwotnym rynku nieruchomości.