20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCo warto wiedzieć o Rekomendacji S?

Co warto wiedzieć o Rekomendacji S?

Podstawowa wiedza na temat kredytów hipotecznych brzmi: aby mieć szansę na tego typu kredyt, należy reprezentować odpowiednią zdolność kredytową wymaganą przez dany bank. Istotnie, brak spełnienia podstawowych warunków (odpowiednio wysokie zarobki, stała praca, odpowiedni wiek, wartość aktualnych zobowiązań w innych bankach itd.) mają decydujący wpływ na to, czy w ogóle warto starać się o otrzymanie pożyczki.

Z pewnością warto więc zdawać sobie sprawę, jakie parametry wchodzą w zakres zdolności kredytowej, dobrze jednak wiedzieć również i to, że zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny to dwie różne sprawy. Przed decyzją o wzięciu kredytu do przeanalizowania pozostają także uaktualnione zapisy Rekomendacji S.
Rekomendacja S to dokument przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, który określa listę tak zwanych „dobrych praktyk” dla banków przy sprzedaży kredytów hipotecznych. Znajomość zapisu pomaga jednak przy podjęciu decyzji także z innych względów niż wyłącznie informacyjne.
Przyjęta w 2013 r. wersja nowelizacji dokumentu zakłada od 2014 istnienie konieczność posiadania przez kredytobiorcę minimum 5% wkładu własnego. Rok później wartość ta wynosić będzie 10%, aż do poziomu 20% w 2017 roku. Fakt ten powinien zdopingować te osoby, które mają już odłożoną część kwoty na mieszkanie, nie są natomiast pewne, czy oszczędności mają szansę wzrosnąć przez kolejne dwa, trzy lata.
Zapisy rekomendacji stanowią też cenną wiedzę dla tych, którzy rozważali zaciągnięcie kredytu w obcej walucie. Od czasów problemu niemalże narodowego, jakim stało się umocnienie franka i gwałtowny wzrost wysokości rat spłacanych przez Polaków, Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła także, że ograniczenia dotyczyć będą właśnie walutowej formy hipotecznych zobowiązań. Od 2014 kredyty w obcej walucie są dostępne tylko dla osób osiągających w niej dochody. Z kolei Polak zarabiający na Wyspach Brytyjskich może zaciągnąć dług w funtach, natomiast złotówki jako waluta do spłacenia potencjalnego kredytu są z założenia poza jego zasięgiem.
źródło: http://www.comperia.pl/rekomendacja-s.html
Co warto wiedzieć o Rekomendacji S?