8.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWalka na ubezpieczenia komunikacyjne ruszyła

Walka na ubezpieczenia komunikacyjne ruszyła

Walka na ubezpieczenia komunikacyjne ruszyła Od lutego 2012 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące obowiązków informacyjnych ubezpieczalni względem ich klientów. Mowa tutaj o konieczności zawiadamiania przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe swoich klientów, którym kończy się termin trwania polisy ubezpieczenia OC. Popularne ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe w Polsce dla wszystkich pojazdów mechanicznych, które podlegają rejestracji.
Dotychczas firmy ubezpieczeniowe nie musiały informować klientów o terminie zakończenia polisy ubezpieczeniowej. Jeśli klient zapomniał o wypowiedzeniu tejże umowy, prawem Towarzystwa Ubezpieczeniowego było jej automatyczne przedłużenie na kolejny rok, na obowiązujących warunkach. Bardzo często nowa, przedłużona polisa okazywała się być droższa niż oferty rynkowe. Pomimo braku obowiązku dostarczania zawiadomienia o zakończeniu polisy ubezpieczeniowej, już od lat wiele firm stosuje taki system informacyjny względem swoich klientów. Dzięki temu mają oni czas na rozważenie, czy wycofać się z danej ubezpieczalni i znaleźć tańszą alternatywę ubezpieczenia OC, czy też przedłużyć polisę, korzystając niejednokrotnie z wielu udogodnień dla stałych klientów.
Od lutego każda ubezpieczalnia mająca w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej będzie musiała na 14-dni przed zakończeniem trwania polisy ubezpieczenia OC poinformować o tym fakcie klienta. Ten zyska czas na złożenie w Towarzystwie Ubezpieczeniowym stosownego formularza wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej.
Skoro klienci będą mieli możliwość częstszego wypowiadania takich umów, automatycznie ubezpieczalnie będą musiały zrobić wszystko, aby skłonić ich do skorzystania z ich oferty. Stąd też najprawdopodobniej pojawi się wiele interesujących ofert cenowych na rynku. Walka konkurencyjna już wkrótce ruszy w dziedzinie ubezpieczeń OC, a stanie się to wyłącznie z korzyścią dla samych klientów ubezpieczających swoje pojazdy.
Wprowadzenie nowych przepisów w dużej mierze zlikwiduje problem płacenia podwójnej składki na ubezpieczenie OC, kiedy to kierowca zapomniał wypowiedzieć w odpowiednim czasie starej umowy ubezpieczeniowej i zawarł nową, z innym Towarzystwem Ubezpieczeniowym. W takich warunkach miał dwie polisy ubezpieczenia OC, które niestety musiał opłacać równolegle względem siebie. Od wielu lat kierowcy skarżyli się, że jest to nadużycie ze strony firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia OC.
Zapowiada się jednocześnie, że walka cenowa na ubezpieczenia dotknie rynek ubezpieczeń autocasco. Powodem takiej sytuacji jest to, że Polacy jeżdżą coraz starszymi autami i siłą rzeczy brakuje chętnych na wykupywanie polisy ubezpieczenia AC.