8.6 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWakacje kredytowe – czy warto?

Wakacje kredytowe – czy warto?

wakacje_kredytoweJeśli straciłeś pracę, musisz wykonać niezaplanowany remont, albo chcesz wysłać swoje dzieci na wakacje, skorzystaj z przerwy w spłacie kredytu. Mowa tu o tzw. wakacjach kredytowych, czyli o możliwości zawieszenia na pewien czas spłaty kredytu hipotecznego. W zasadzie w większości banków w Polsce jest taka możliwość. Należy jednak przy tym dodać, że jeśli bank wyraża zgodę na wakacje kredytowe dla klienta, to jednocześnie nie dokonuje on anulowania raty kredytowej. Zatem, i tak przyjdzie nam ją spłacić, tyle że w późniejszym nieco terminie.

Na ogół możliwość skorzystania z wakacji kredytowych nie pociąga za sobą doraźnych kosztów po stronie klienta. Jest to rozwiązanie dla tych klientów banków, które mają przejściowe problemy z zapłaceniem raty kredytowej. Bank w ten sposób daje kredytobiorcy „odpoczynek” od spłaty hipoteki.

Wakacje kredytowe mogą mieć różny charakter. Najczęściej dotyczą całkowitego zawieszenia spłaty raty na pewien czas, a niespłacona część kapitałowa dopisywana jest do pozostałego do spłaty kredytu, przez co zwiększy się nieco wysokość comiesięcznych rat. Bank może również zaoferować w ramach wakacji kredytowych wydłużenie okresu spłaty kredytu o okres ich trwania.

Bywa, że wakacje kredytowe dotyczą nie całej raty kapitałowo-odsetkowej, ale wyłącznie jej części kapitałowej. Odsetki i tak klient musi spłacić w trakcie trwania zawieszenia spłaty kredytu. Generuje to więc po stronie klienta i tak wysokie koszty miesięczne, zwłaszcza w pierwszym okresie kredytowania, kiedy część odsetkowa raty jest większa od części kapitałowej.

Najczęściej banki oferują klientom spłacającym kredyty hipoteczne możliwość skorzystania raz do roku z wakacji kredytowych, wynoszących jeden miesiąc. W takim przypadku z reguły klient w ogóle nie ponosi kosztów z tytułu obsługi kredytu hipotecznego w miesiącu trwania wakacji kredytowych. Miesięczne wakacje kredytowe raz do roku oferuje między innymi Millennium Bank, PKO BP, czy Bank BGŻ. Już dwa miesiące w roku można nie płacić raty kredytowej w banku BNP Paribas, ale bank stawia ograniczenie, że w całym okresie kredytowania można zawiesić maksymalnie 12 rat. Inne banki oferują zawieszenie spłaty rat kredytowych w okresie od 6 miesięcy do nawet 12 miesięcy. Bank Pocztowy w swojej ofercie wakacje kredytowe, które mogą trwać maksymalnie rok, ale łącznie w całym okresie kredytowania nie mogą być dłuższe niż półtora roku.

Deutsche Bank czy Getin Bank indywidualnie określa dla każdego kredytobiorcy to, jak długo będą mogły trwać wakacje kredytowe i czy zawieszeniu będzie podlegała tylko część kapitałowa raty czy też cała rata.

Decyzję o tym, czy warto jest korzystać z wakacji kredytowych każdy kredytobiorca podejmuje biorąc pod uwagę swoje indywidualne preferencje i możliwości. Pamiętać należy, że wakacje kredytowe nie są prezentem dla klienta i zaległą ratę i tak będzie on musiał spłacić.