19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościW kryzysie faktoring ratunkiem dla firm

W kryzysie faktoring ratunkiem dla firm

W kryzysie faktoring ratunkiem dla firmJednym z największych utrudnień w prowadzeniu i rozwijaniu własnej działalności gospodarczej jest brak płynności finansowej. W dobie kryzysu ulegamy presji i decydujemy się na przedłużenie terminu płatności. Niestety coraz częściej zdarza się, że w ogóle nie odzyskujemy należności. Zator płatniczy szczególnie niebezpieczny jest dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Płynność finansowa to podstawa udanego biznesu

Z szacunków wynika, że nawet co czwarta firma nie otrzymuje należności w terminie. Jeśli jako przedsiębiorcy stosujemy kredyt kupiecki, powinniśmy dążyć do jak najszybszej spłaty zobowiązania przez naszego kontrahenta. Na im dłuższą zwłokę w płatnościach zezwolimy, tym mniejsze szanse mamy na odzyskanie należności.

Badania przeprowadzone przez Eurel Hermes wskazują, że jeżeli działania „windykacyjne” zostaną podjęte do dwóch tygodni od daty upływu terminu płatności, szansa na odzyskanie należności wynosi nawet 60 proc. Po półtora miesiąca skuteczność ta spada do 32 proc. Jeśli zwłoka w spłacie wierzytelności wyniesie pół roku, wówczas nasze szanse na odzyskanie gotówki spadają do 2 proc.

W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw, nawet niewielki zator finansowy może stać się przyczyną bankructwa. Jeśli nasi klienci nie płacą w terminie wystawionych faktur, często sami nie jesteśmy w stanie wywiązać się z finansowych zobowiązań wobec naszych dostawców.

Czym jest faktoring?

Jak działa faktoring? Wystawiasz klientom fakturę z odroczonym terminem płatności. Przedstawiasz ją faktorowi (bankowi bądź firmie faktoringowej), a ten wypłaca ci sumę, na którą opiewa faktura. Co zyskujesz? Płynność finansową, środki na pokrycie bieżących zobowiązań oraz
inwestycje, a także „święty spokój”. To w interesie faktora jest uzyskanie od twoich kontrahentów należności.

Podpisując umowę z faktorem warto zastanowić się na rodzajem usługi, z której będziemy korzystać. Dwa podstawowe rodzaje faktoringu to: pełny (bez regresu) oraz niepełny (z regresem). Drugi z nich jest znacznie tańszy, jednak obarczony pewnym ryzykiem. Faktor po wystawieniu przez nas faktury, co prawda wypłaci nam należność, jednak, jeśli nie uda mu się odzyskać środków od naszego kontrahenta, zwróci się do nas o uregulowanie należności. W przypadku faktoringu pełnego, to w gestii faktora leży odzyskanie środków (faktor bierze na siebie odpowiedzialność za niewypłacalność faktora).

Na którą usługę zdecydować się? Faktoring pełny, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest znacznie bardziej korzystny, jednak niestety jest droższą usługą. Jeśli zależy nam po prostu na utrzymaniu płynności finansowej, możemy zdecydować się na tańszy faktoring z regresem. Jeśli nie jesteśmy w stu procentach przekonani o wypłacalności naszych kontrahentów, wówczas warto zainwestować w faktoring pełny.

Faktoring dla każdego?

Pomimo, iż po faktoring sięgają coraz mniejsze firmy, nie jest to forma finansowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Firmy faktoringowe ani banki nie podpiszą umowy z firmą o niestabilnej sytuacji finansowej ani przedsiębiorstwem nie posiadającym historii.

Dla wielu faktorów wyznacznikiem przy podpisywaniu umowy jest roczny przychód osiągany przez firmę, np.: Raiffeisen Bank swoją ofertę kieruje do klientów, których dochód wynosi minimum 500 tys. PLN. Innym kryterium stosowanym przez banki i firmy faktoringowe jest należność za faktury, jaką firma jest w stanie przekazać do faktoringu.

Ile kosztuje faktoring?

Od czego uzależniona jest cena usługi? W dużej mierze zależy od rodzaju faktoringu, firmy (stażu, kondycji finansowej, relacji z bankiem), od terminu płatności na fakturze oraz jej wartości. Decydując się na usługi faktoringowe zapłacimy: raz do roku prowizję przygotowawczą – za przyznanie i utrzymanie linii faktoringowej (zwykle około 2 proc. wartości linii), prowizję operacyjną za każdą fakturę przekazaną do faktoringu oraz odsetki od finansowania obliczane na podstawie stawki WIBOR powiększonej o marżę.

Przed podpisaniem umowy

Nim zdecydujemy się na podpisanie umowy z konkretnym faktorem, warto sprawdzić czy firma zrzeszona jest w Polskim Związku Faktorów. Warto również sprawdzić i przetestować elektroniczny system przekazywania faktur – jego użyteczność oraz szybkość, a także dopytać o możliwość bieżącego raportowania stanu wierzytelności. Zapytajmy również o wszystkie, jeżeli takowe istnieją, koszta korzystania z usług faktoringowych.

Sprawdź aktualną ofertę usług faktoringowych w dziale Faktoring.