19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościVAT na materiały budowlane

VAT na materiały budowlane

VAT na materiały budowlaneOd nowego roku wzrośnie do 23% stawka podatku VAT na wszystkie materiały budowlane. Należy jednak zaznaczyć, że inwestorom przysługuje kwota zwrotu części podatku VAT, jaki zawarty jest w cenie materiałów budowlanych. Niestety, w parze z podwyżką stawki podatku VAT nie zwiększy się kwota do odliczenia dla inwestorów. Projekt nowelizacji ustawy o VAT nie przewiduje podwyższenia kwoty zwrotu części podatku VAT.
Wzrost stawki VAT na materiały budowlane związany jest z planowaną od 1 stycznia 2011 roku podwyżką stawek VAT o 1 punkt procentowy. W rezultacie wprowadzonych zmian materiały budowlane będą obłożone VAT-em w wysokości 23%. Podwyżka ma z założenia obowiązywać przez trzy lata, jednakże pod warunkiem, że dług publiczny nie przekroczy 55% PKB, ponieważ w takim przypadku będą kolejne podwyżki.
W ubiegłym tygodniu resort finansów opublikował projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje wzrost stawek VAT. Oprócz najwyższej, 23% stawki, zwiększy się również obecna 7% stawka VAT na niektóre usługi i będzie wynosić 8%. Pojawi się także nowa stawka w wysokości 5%, m.in. na książki i żywność.
Projekt nowelizacji ustawy zawiera przepisy dotyczące ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Umożliwia on tym, którzy samodzielnie budują lub remontują mieszkania i domy, pozyskanie od fiskusa refundacji pewnej części kosztów zakupu niektórych materiałów budowlanych. Chodzi tu o wszystkie towary, które z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej zostały opodatkowane 22% stawką VAT, a dotychczas obejmowała je stawka 7%. Zwrot części wydatków odpowiada różnicy stawek VAT pomiędzy 7 a 22%.
Osoby fizyczne nie mogą liczyć na rekompensatę czekającej nas od 1 stycznia 2011 roku podwyżki podatku do 23%. Resort finansów ma zamiar utrzymać zasadę zwrotu VAT od materiałów budowlanych, odpowiadającego 15 punktom procentowym podatku.
Jeśli Ministerstwo Finansów zdecydowałoby się na refundację odpowiadającą wartości 16 punktów procentowych stawki podatku VAT, nie zostałby zrealizowany cel budżetowy podwyżki VAT, a co za tym idzie – pogorszyłaby się sytuacja firm usługowych z branży budownictwa mieszkaniowego, bowiem ich usługi od nowego roku będą opodatkowane 8% stawką.
Odwołując się do ustawy o zwrocie części wydatków budowlanych, obecnie refundacja wynosi 68,18% kwoty VAT, jaka wynika z faktur. Maksymalna kwota zwrotu zawiera ograniczenia. Limit zależny jest od ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej oraz tego, czy inwestycja wymaga pozwolenia na budowę, czy też nie.
Nowelizacja ustawy o VAT sprawi, że przy refundacji obecny wskaźnik 68,18% kwoty VAT zastąpi wskaźnik 65,22% podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.
M.M.
bankowynet.pl