24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościUwaga na inwestycje w złoto!

Uwaga na inwestycje w złoto!

Uwaga na inwestycje w złoto!Inwestowanie w złoto zawsze miało znamiona tzw. bezpiecznej przystani. Kiedy sytuacja na rynkach walutowych i giełdzie nie była korzystna dla inwestorów, przenosili oni swój kapitał w złoty kruszec, ponieważ zapewniał on ochronę ich środków finansowych, a z drugiej strony w dłuższej perspektywie czasu dawał spore zyski.

Złoto nadal przyciąga inwestorów, zwłaszcza teraz, kiedy kryzys światowy zbiera żniwa. Szacuje się, że już co druga złota sztabka kupowana na rynku jest lokatą kapitału, podczas gdy jeszcze parę lat temu odsetek sztabek inwestycyjnych nie przekraczał 10%.

Od ponad 11 lat trwa nieprzerwanie hossa na rynku złota. Te osoby, które zainwestowały w ten szlachetny kruszec dziesięć lat temu, teraz zbywając posiadane złoto zarabiają bardzo dużo. Czy jednak warto w chwili obecnej zainwestować w złoto? Istnieją realne obawy o to, że jego wycena wkrótce zacznie zniżkować. Nie może wciąż trwać złota hossa. Eksperci mówią nawet o bańce spekulacyjnej, która w pewnym momencie niestety będzie musiała pęknąć, przez co stracą ci, którzy na inwestycje w złoto zdecydowali się stanowczo zbyt późno.

Nie ulega wątpliwości, że dziś złoto jest bardzo drogie, dlatego też takie inwestycje nie są przeznaczone dla przeciętnych inwestorów. Inwestując z drugiej strony miliony w złote sztabki, najwięcej można stracić.

Jeśli przez choćby tydzień zauważalny będzie trend spadkowy na rynku złota, to najpewniej inwestorów opanuje panika i będą masowo wyprzedawać swoje złote rezerwy. W konsekwencji, złoto jeszcze mocniej będzie zniżkowało. Jest to całkiem realny scenariusz, który już wkrótce może znaleźć pokrycie w rzeczywistości. Mówi się nawet, że złota bańka spekulacyjna ma wymiar międzynarodowy. Inwestorzy spodziewają się dalszego wzrostu cen złota, ale ekonomiści obawiają się, że nie będzie trwał on wiecznie.

Kto kupuje złoto? Przede wszystkim inwestorzy instytucjonalni, w szczególności fundusze ETF czy też banki na całym świecie. Dużo sztabek z szlachetnego kruszcu znajduje się w prywatnych zbiorach inwestorów. Robią oni rezerwy złota, aby zapewnić kapitałowi bezpieczny wzrosty w przyszłości. Jeśli dojdzie do spadku cen złota, większość tych rezerw natychmiast trafi na rynek. Będziemy wówczas obserwować wyprzedaż i spadki cen. Nie będzie ono nagłe, ale wiele wskazuje na to, że kiedyś to nastąpi. Dziś złoto jest rekordowo drogie, dlatego warto jest dokonać jego sprzedaży, ponieważ najpewniej dłuższym terminie w końcu zacznie ono tanieć.