27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościUOKiK zbada parabanki

UOKiK zbada parabanki

parabanki_pod_lupaDziałalność parabanków w Polsce może stanowić realne zagrożenie dla konsumentów. Firmy pożyczkowe nie zawsze w sposób uczciwy przedstawiają swoim kredytobiorcom warunki kredytowania, przez co klienci ponoszą koszty, choć wcześniej nie zdawali sobie z nich sprawy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził postępowanie wobec 30 wszystkich skontrolowanych parabanków w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Kontrola objęła swoim zasięgiem łącznie 30 instytucji parabankowych. W ramach prowadzonych prac kontrolnych urzędnicy pod lupę wzięli 73 wzorce umów i około 300 faktycznie zawartych umów z klientami.

Już od początku obecnego roku UOKiK prowadzi aktywne działania mające na celu skontrolowanie działalności polskich parabanków. Głównym celem Urzędu jest analiza kosztów ponoszonych przez klientów parabanków przy zaciąganiu pożyczek. Wielokrotnie klient skuszony zgrabnie sformułowaną reklamą, skusi się na zaciągnięcie pożyczki, choć jej rzeczywiste roczne oprocentowanie znacznie odbiega od tego, jakie eksponowane jest w materiałach promocyjnych. UOKiK analizował przez ostatnie pół roku opłaty, koszty zastrzeżone w umowach pożyczek parabanków i pobierane przez nie prowizje od klientów za przystąpienie do pożyczki.

Obiektem zainteresowania dla UOKiK było przede wszystkim to, czy klienci firm pożyczkowych są rzetelnie informowani o kosztach, jakie związane są z zaciągnięciem pożyczki. W każdej umowie z parabankiem wyszczególnione powinny zostać wszystkie opłaty, jakie poniesie klient.

Dotychczas UOKiK wskazał, że wiele umów zawartych z klientami przez parabanki ma niewłaściwą konstrukcję, a praktyki tychże firm budzą co najmniej zastrzeżenia. Urzędnicy kwestionują rzetelność danych w materiałach promocyjnych i informacyjnych. Wiele parabanków dopuszcza się podawania błędnej informacji o wysokości Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania, która może być horrendalnie wysoka i zniechęcać potencjalnego klienta od zaciągnięcia szybkiej pożyczki gotówkowej. Kolejnym wykroczeniem przeciwko obowiązującym przepisom prawa, jakiego dopuszczają się parabanki, jest pobieranie opłat za usługi poza pożyczkowe, o których klient nie ma pojęcia. Skutkiem takich działań jest to, że klienci często zaciągają szybkie pożyczki z parabanków, a później muszą spłacać wysokie odsetki. Parabanki muszą przekazywać rzetelną informację o kosztach pożyczek, co dla UOKiK ma największe znaczenie.

Oprócz postępowania wyjaśniającego dotyczącego 30 parabanków, UOKiK ma w planach skierowanie do sądu aż 12 pozwów o uznanie stosowanych przez parabanki w umowach z klientami klauzul, za sprzeczne z prawem.