14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościUniknąć kosztów wyższego VAT

Uniknąć kosztów wyższego VAT

Uniknąć kosztów wyższego VATEksperci podatkowi wskazują, że wszelkie, zaplanowane wydatki najlepiej ponieść jeszcze w 2010 roku, a to z uwagi na podwyżkę stawki VAT, która zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2011 roku. Podwyżka ta wynika z podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy okołobudżetowej.
Zgodnie z nią, stawka VAT wzrośnie w kolejnym roku z 22 do 23%. Do końca grudnia 2013 roku będą obowiązywały trzy zupełnie nowe stawki VAT-u: 5, 8 i 23%. Na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne zostanie wprowadzony VAT wynoszący 5%. W związku z czekającą nas podwyżką, warto niektóre wydatki zrealizować jeszcze w starym roku. Najwięcej w tym względzie będzie można zaoszczędzić na mieszkaniach.
Wszelkie zaliczki, przedpłaty czy raty, które uregulujemy do końca roku zostaną opodatkowane obowiązującą jeszcze w 2010 roku stawką VAT. Oczywiście, przy niskich kwotach oszczędność będzie nieznaczna, ale na przykład zakup mieszkania czy nieruchomości lepiej dokonać w starym roku. Różnica będzie tu bowiem wyraźnie odczuwalna. Doradcy podatkowi potwierdzają, iż jeśli część lub całość należności zostanie zapłacona w tym roku, a sama sprzedaż będzie miała miejsce w 2011 roku, to należy zastosować obecne, niższe stawki podatku VAT.
Bardzo istotne jest to, że zaliczka może obejmować 100% ceny i w takim razie stawka VAT z 2010 roku będzie stosowana w odniesieniu do całej transakcji. Takie rozwiązanie ma szczególne plusy dla osób fizycznych oraz podatników, którzy są zwolnieni z VAT. Mogą oni sporo zaoszczędzić, ale muszą przyspieszyć decyzje o dokonaniu zakupów.
Jeśli więc planujemy kupić 200-metrowe mieszkanie, lepiej zróbmy to w tym roku. W przypadku wpłaty zaliczki w wysokości 100% w 2010 roku, całość transakcji podlegać będzie stawce 7% VAT. Jeśli spóźnimy się z zakupem i cała transakcja będzie miała miejsce już po Nowym Roku, wtedy sprzedaż opodatkowana będzie stawką 8%. W zakresie powierzchni wynoszącej więcej niż 150 metrów kwadratowych trzeba będzie zastosować stawkę 23%.
Nie każdy wie, że z końcem bieżącego roku sprzedaż mieszkań przestaje być opodatkowana niższą, 7% stawką VAT, ponieważ wygasa unijna zgoda na zastosowanie obniżonego VAT na mieszkania. Dzięki jednak tzw. definicji budownictwa społecznego, niższa, 8% stawka, będzie miała wciąż zastosowanie, ale obejmie ona lokale o powierzchni mniejszej lub równej 150 metrów kwadratowych oraz domy o powierzchni nie większej niż 300 metrów kwadratowych. Każdy metr ponad wyznaczone limity będzie opodatkowany podstawową stawką w wysokości 23%.
Jeśli firma zamierza zakupić sprzęt komputerowy, powinna zrobić to w tym roku, bowiem zapłaci ona 22% podatek, jeśli zaliczka na poczet dostawy zostanie wpłacona w 2010 roku. Z kolei, przeprowadzenie całej transakcji w 2011 roku będzie automatycznie pociągało za sobą sytuację opodatkowania 23% stawką VAT. Wyższy VAT będzie stanowił dodatkowy koszt dla firmy.
M.M.
bankowynet.pl