20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościGdzie ulokować oszczędności? – poradnik

Gdzie ulokować oszczędności? – poradnik

Spory odsetek Polaków deklaruje brak jakichkolwiek oszczędności, jednak nie ulega wątpliwości, że warto oszczędzać. Konto online pozwala zlecić stały przelew na konto oszczędnościowe. Nawet niewielkie kwoty w skali roku mogą przynieść spore efekty i zaprocentować dzięki takim produktom, jak konta oszczędnościowe lub lokaty terminowe. Kalkulator oprocentowania lokat pomoże wyliczyć spodziewane odsetki i ocenić opłacalność inwestycji.

Poduszka finansowa potrzebna od zaraz

Pierwszym celem oszczędzania powinno być posiadanie środków wynoszących co najmniej wysokość kilkumiesięcznego wynagrodzenia. To taka „poduszka finansowa”, która w razie nieszczęśliwego wypadku, utraty pracy, choroby lub innego nieszczęścia, uchroni Cię przed popadnięciem w długi. Zebraną gotówkę najlepiej ulokować w banku na koncie oszczędnościowym albo lokacie bankowej.

Dobrym rozwiązaniem może być też podzielenie środków i ulokowanie części na oszczędnościowym rachunku, do którego możesz mieć ciągły dostęp, a pozostałej części na produktach, takich jak lokaty terminowe. Kalkulator lokat pozwoli wyliczyć spodziewane odsetki i ocenić, jakie proporcje zapewnią największy zysk.

Gdy już posiadasz poduszkę finansową, możesz bez stresu i niepotrzebnej presji skoncentrować się na oszczędzaniu środków na wymarzony samochód, wakacje albo inne potrzebne wydatki.

Korzyści z posiadania lokaty

Lokata terminowa jest jednym z podstawowych produktów bankowych. Warto ją założyć ze względu na:

  • Łatwe formalności – jest bezpieczna i przejrzysta, a jej założenie nie wymaga spełnienia wielu formalności.
  • Możliwość wyboru okresu obowiązywania lokaty – lokata wymaga zamrożenia określonego kapitału na czas oznaczony w umowie, w celu uzyskania odsetek. Najczęściej w ofertach banków pojawiają się lokaty na okres 3, 6, 9 lub 12 miesięcy, a oprocentowania lokat różnią się w zależności od banku.
  • Szeroki wybór oferty lokat terminowych – przed podjęciem decyzji o ulokowaniu kapitału, warto przeanalizować oferty rożnych banków. Często nie trzeba posiadać konta osobistego w danej placówce, aby móc korzystać z produktów takich, jak promocyjne lokaty terminowe. Kalkulator oprocentowania lokat będzie pomocny w porównaniu oferty różnych banków.
  • Możliwość zaplanowania budżetu – zamrożenie kapitału na lokacie jest także świetnym sposobem, aby powstrzymać się przed wydawaniem środków na impulsywne zakupy. Jeśli masz problem z planowaniem budżetu, lokata terminowa może bardzo pomóc w uporządkowaniu rocznego harmonogramu wydatków.

Lokata terminowa a konto oszczędnościowe

Lokata terminowa oraz konto oszczędnościowe wydają się produktami bardzo podobnymi, są bowiem bezpieczne oraz gwarantują, że klient nie poniesie straty lokując w nie kapitał. Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe to produkty łatwo dostępne, działające na przejrzystych zasadach i znacząco ułatwiające proces oszczędzania.

Umieszczając pieniądze na koncie oszczędnościowym, w każdej chwili masz dostęp do swojego kapitału. Zazwyczaj pierwsza wypłata w ciągu miesiąca nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Dopiero każda kolejna może być obarczona opłatą za przelew, na przykład wysokości kilku złotych. W ten sposób banki zachęcają klientów, by ci trzymali się ustalonych budżetów i nie wypłacali oszczędności bez potrzeby.