20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczenie samochodu - co robić, by uniknąć zwyżek w opłatach?

Ubezpieczenie samochodu – co robić, by uniknąć zwyżek w opłatach?

samochod3Składki na ubezpieczenie OC od początku roku sporo wzrosły i – jak zapowiadają eksperci – z miesiąca na miesiąc będą rosły. To zła wiadomość dla kierowców – szczególnie tych, którzy spodziewają się zwyżek w opłatach. Czy można ich uniknąć?

Każdy ubezpieczyciel kieruje się własną polityką cenową przy wyliczaniu wysokości składki na obowiązkowe OC samochodu. Kalkulator ubezpieczeniowy uwzględnia przy tym wszelkie zniżki i zwyżki, podając ostateczną kwotę do zapłaty. W przypadku zwyżek może być ona większa nawet o kilkaset złotych. Poznaj więc sposoby, które pozwolą wyeliminować zwyżki.

Czynniki kształtujące wysokość polisy OC

Przy wyliczaniu składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, firma określa ryzyko ubezpieczeniowe. Bierze pod uwagę czynniki i ocenia ich wpływ na ewentualną szkodę, na tej podstawie dokonując obliczeń.

Wśród czynników wpływających na wysokość polisy OC wymienić można m.in.:

  • wiek kierowcy;
  • okres, od którego posiada prawo jazdy;
  • markę, model, rocznik samochodu;
  • przerwę w ubezpieczeniu;
  • miejsce zamieszkania.

Za co przyznawane są zwyżki?

Zwyżki przyznawane są w sytuacji zwiększonego ryzyka ubezpieczeniowego. Nakładane są na kierowców, w przypadku których istnieje duże prawdopodobieństwo udziału w zdarzeniu drogowym.

Firmy ubezpieczeniowe oceniają przede wszystkim styl jazdy. Jak pokazują statystyki policyjne, nawet 30% kolizji i wypadków spowodowanych jest przez brawurę kierowców na drodze. Zbyt duża prędkość niedostosowana do warunków zwiększa ryzyko zdarzenia, w ramach którego ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie. Statystycznie brawura dotyczy przede wszystkim młodych i niedoświadczonych kierowców. Dlatego głównie im kalkulator ubezpieczeniowy wylicza wyższą niż standardowa składkę na ubezpieczenie komunikacyjne.

Jak uniknąć zwyżek?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można uniknąć zwyżek wpływających na wyższą cenę ubezpieczenia komunikacyjnego.

  • Bezszkodowa jazda

Firmy ubezpieczeniowe doceniają kierowców, którzy bezpiecznie poruszają się po drogach, nie stając się sprawcami kolizji / wypadków. Za każde 12 miesięcy przyznają więc zniżki, dzięki którym można systematycznie obniżać przyznane wcześniej zwyżki.

Jeśli chcesz płacić za ubezpieczenie komunikacyjne mniej, musisz wykazać się bezszkodową jazdą. W ten sposób każdego roku twoje zwyżki będą zmniejszać się o 10% – do momentu, aż uzyskać maksymalną zniżkę. Opłaca się być więc bezpiecznym i rozważnym kierowcą.

  • Samochód kupiony ze współwłaścicielem

Chcąc uniknąć zwyżek, warto uczynić współwłaścicielem doświadczonego kierowcę posiadającego na swoim koncie maksymalne zniżki. Firmy ubezpieczeniowe, w przypadku kilku współwłaścicieli mających różne klasy zniżek / zwyżek bonus malus (BM), przy wyliczaniu składki przyjmują korzystniejszy BM jednego z nich.

  • Minimalna przerwa w ubezpieczeniu

Przy wyliczaniu wysokości polisy samochodu, firmy uwzględniają także przerwę w ubezpieczeniu. Jeśli jest ona krótsza niż np. 3 lata, wówczas właściciel pojazdu nie traci zniżek. Do ich utraty dochodzi jednak wówczas, gdy przerwa ubezpieczeniowa jest dłuższa niż 3 lata. Co prawda ubezpieczyciel nie nakłada zwyżek, jednak obniża wysokość zniżki.

Chcąc więc uzyskać jak najbardziej korzystną ofertę ubezpieczeniową, nie warto tracić ciągłości. Nawet, jeśli nie posiadasz już własnego samochodu, dobrze jest uczynić się współwłaścicielem pojazdu innej osoby.