20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczenie od ataków hakerów

Ubezpieczenie od ataków hakerów

Ubezpieczenie od ataków hakerówInternet w chwili obecnej dotyczy coraz większej części życia społecznego. W sieci nawiązujemy kontakty towarzyskie, załatwiamy sprawy bankowe i urzędowe, a także wykonujemy obowiązki zawodowe. Nasze komputery są źródłem cenny danych, których utrata mogłaby okazać się bardzo dotkliwa.

Często internauci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie za sobą obecność w sieci www. Powodują je między innymi hakerzy i ich ataki. Takie zjawisko dotyczy również firm i instytucji. Jak ochronić się przed szkodliwymi skutkami ataków hakerów? Już wkrótce będzie można ubezpieczyć się od takiego ryzyka.

Ubezpieczenie od ataków hakerów dla firm będzie sprzedawać na polskim rynku firma Chartis Europe i będzie to pierwszy taki produkt ubezpieczeniowy w naszym kraju. Charis Europe oferując ubezpieczenie przed atakiem hakerów chce wspierać firmy w walce z tzw. cybernetycznym ryzykiem. Dotyczy ono między innymi kradzieży poufnych danych przedsiębiorstwa. Pomimo zabezpieczeń i szyfrowania danych, hakerzy i tak są w stanie je wykraść i wykorzystać na własny użytek.

Naruszenie bezpieczeństwa danych w firmach jest poważnym problemem. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku ataków hakerów. Ich celem nie zawsze jest zdobycie przewagi biznesowej nad danym przedsiębiorstwem. Ataki są dokonywane często po prostu dla rozrywki, bez wyraźnego powodu. Komputery firm i instytucji są infekowane przez hakerów z użyciem złośliwego oprogramowania, przez co dane są niezabezpieczone i można z nich korzystać, albo je wykasować. W Polsce, wedle opublikowanych przez firmę Chartis informacji, aż 40% komputerów jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. To najwyższy wynik w skali całej Europy.

Ubezpieczenie chroniące przed atakami hakerów kierowane będzie do organizacji przechowujących dane klientów, firm prowadzących sprzedaż przez Internet i promujących się w sieci. Takie podmioty zdecydowanie najczęściej są narażone na wirtualne przestępstwa, mające niestety realne konsekwencje. Atak hakerów może doprowadzić do utraty poufnych danych, do utraty zysków, zatrzymania pracy serwerów i utraty zaufania klientów do firmy.

Polisa ubezpieczeniowa, o której mowa powyżej, pokryje koszty roszczeń osób trzecich, jak również koszty bezpośrednich konsekwencji wycieku danych osobowych i handlowych. Z środków pozyskanych z Towarzystwa Ubezpieczeniowego będzie można pokryć koszty odzyskania danych elektronicznych czy też wynagrodzenia specjalistycznych konsultantów.

Cena ubezpieczenia będzie uzależniona od wielkości firmy, branży, w jakiej funkcjonuje oraz jakości stosowanych już zabezpieczeń przed cyberatakami hakerów. Polisa będzie kosztowała minimum 3-4 tys. zł rocznie.