31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczenie OC – dowiedz się, czemu stawki ubezpieczeń się różnią mimo to,...

Ubezpieczenie OC – dowiedz się, czemu stawki ubezpieczeń się różnią mimo to, że zakres ochrony jest taki sam

samochod1Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, do wykupienia której zobligowani są wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. Chociaż zakres ochrony ubezpieczeniowej jest zawsze taki sam, koszt polisy różni się w zależności od tego, kto i gdzie podpisuje umowę. Od czego to zależy?

Wszelkie kwestie związane z ubezpieczeniem OC reguluje ustawa z dnia z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wśród zapisów pojawiają się informacje na temat zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz maksymalnych sum gwarancyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, że nie mają one wpływu na wysokość składki. Ubezpieczenie OC zależne jest od innych czynników.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej i maksymalna suma gwarancyjna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie OC oznacza przejęcie przez ubezpieczyciela odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem na osobach trzecich lub ich mieniu. Maksymalna suma gwarancyjna wynosi do 5 mln euro za szkody wyrządzone na osobach oraz do 1 mln euro za szkody wyrządzone na mieniu.

Czynniki wypływające na ubezpieczenie OC

Wielu kierowców dziwi się, że wysokość opłacanej składki różni się w porównaniu do wysokości składki sąsiada, brata, siostry oraz innych znajomych – nawet, jeśli wszyscy podpisali umowę z tym samym ubezpieczycielem. Z czego to wynika?

Odpowiedź jest prosta: ubezpieczenie OC wyliczane jest dla każdego kierowcy indywidualnie. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele czynników określających wysokość składki OC. Do najważniejszych wymienić można m.in.:

  • rocznik, markę, model pojazdu;
  • wiek kierowcy;
  • doświadczenie w kierowaniu pojazdami (tj. data uzyskania uprawnień);
  • miejsce zamieszkania.

Ponadto ważne są wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę lub zwyżki za wyrządzone szkody.

Wysokość stawki ubezpieczenia OC zależy do ubezpieczyciela

Warto mieć świadomość, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własną politykę cenową, na podstawie której wylicza wysokość obowiązującej składki na ubezpieczenie OC. Chociaż w kalkulacjach brane są pod uwagę wyżej wymienione czynniki, inna jest “stawka bazowa”. Właśnie dlatego wysokość obowiązkowej polisy może różnić się nawet kilkadziesiąt procent.