17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczenie dzieł sztuki

Ubezpieczenie dzieł sztuki

Ubezpieczenie dzieł sztukiDobrą lokatą kapitału w niepewnych czasach, kiedy ryzyko inwestycji na giełdzie czy w waluty rośnie w niepokojącym tempie, jest sztuka. Wiele osób porzuciło inwestycje w akcje spółek, sprzedało posiadaną walutę i zakupiło płótna znanych malarzy, czy rzeźby mistrzów tej formy sztuki. W ten sposób, w dłuższej perspektywie czasowej rzeczywiście można dobrze zarobić.

Zwykle przy inwestycjach w dzieła sztuki warto jest korzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców, którzy wiedzą, w jakie dzieła rzeczywiście warto zainwestować. Często podobne inwestycje są przeprowadzane z wykorzystaniem dorobku artystycznego młodych malarzy. Takie dzieła również w dłuższym czasie mogą przynieść realne zyski. Trudno jednak samodzielnie będzie wytypować artystę, który osiągnie sławę, a jego obrazy staną się bezcenne.

Posiadając kolekcję dzieł sztuki warto je zabezpieczyć. W tym względzie można wykupić specjalne ubezpieczenie, które między innymi oferowane jest w Towarzystwie Ubezpieczeniowym AXA. Produkt ten nosi nazwę AXA Art i jest to Ubezpieczenie Dzieł Sztuki. Nie jest to bynajmniej nowy produkt. To towarzystwo ma bogate doświadczenie w ubezpieczaniu kolekcji artystycznych. Od przeszło 40 lat świadczy szczególnego rodzaju doradztwo z zakresu zarządzania ryzykiem czy ochrony i konserwacji oraz renowacji dzieł sztuki. Wszyscy kolekcjonerzy, którzy chcieliby roztoczyć ochronę ubezpieczeniową dla swoich zbiorów sztuki mogą tego dokonać w Towarzystwie Ubezpieczeniowym AXA.

Ubezpieczenie Dzieł Sztuki AXA Art jest ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk, obejmującym szeroki zakres ochrony, także transport i wzrost wartości kolekcji. Ochrona świadczona jest nawet poza deklarowanym miejscem ubezpieczenia, choć kwota ubezpieczenia jest wówczas zmniejszona do 200 tys. zł, a jeśli dzieło jest przechowywane u konserwatora sztuki przez okres krótszy niż 6 miesięcy – limit ten wyniesie 600 tys. zł. Ubezpieczenie dzieł sztuki jest wyliczane na podstawie ich wartości artystycznej. Jest ono kierowane do galerii, muzeów, prywatnych kolekcjonerów dzieł sztuki, czy też podmiotów działających na szeroko rozumianym rynku obrotu dziełami sztuki.

Ubezpieczenie AXA Art może obejmować również ryzyko transportu, ale nie wszystkie rodzaje tego produktu ubezpieczeniowego będą je zawierały. Ubezpieczenie i zakres ochrony dzieł sztuki dobierane są do indywidualnych potrzeb i wymagań ich właścicieli.