26.4 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczenia pomostowe coraz tańsze

Ubezpieczenia pomostowe coraz tańsze

ubezpieczenie_pomostoweZaciągając kredyt hipoteczny kosztem po stronie kredytobiorcy nie są rzecz jasna jedynie odsetki od kredytu, spłacane w całym okresie kredytowym. Dodatkowo, każdy klient banku zaciągający kredyt hipoteczny musi liczyć się z szeregiem dodatkowych kosztów, w tym kosztów ubezpieczeń.

Banki na ogół jako ubezpieczenie obowiązkowe uznają ubezpieczenie mieszkania od ognia i zdarzeń losowych oraz ubezpieczenie na życie kredytobiorcy. Ponadto, ubezpieczeniem obowiązkowym będzie tzw. ubezpieczenie pomostowe, które opłacane jest przez kredytobiorcę do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku.

W przypadku kredytu hipotecznego hipoteka jest głównym zabezpieczeniem spłaty zobowiązania kredytowego. W księdze wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu, wpisywana jest hipoteka na rzecz banku. Jeśli kredytobiorca przestałby spłacać kredyt, bank mógłby zaspokoić swoje roszczenia właśnie z nieruchomości, na przykład sprzedając ją.

Do czasu ustanowienia hipoteki kredytobiorcy opłacają ubezpieczenie pomostowe. Jeszcze kilka lat temu na taki wpis należało poczekać nawet cztery miesiące. Obecnie najczęściej jest to miesiąc. Dzięki tak sprawnemu działaniu sądów, kredytobiorcy oszczędzają. Nie muszą już bowiem opłacać składki na ubezpieczenie pomostowe przez cztery miesiące, ale tylko jednorazowo, za jeden miesiąc oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

Ile kosztuje składka na ubezpieczenie pomostowe? Jest ona uzależniona od łącznej kwoty kredytu. Przy dużych kredytach miesięcznie kredytobiorca musi zapłacić 200-300 zł za takie ubezpieczenie.

Szybka realizacja wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, hipoteki na rzecz banku wynika w rzeczywistości z mniejszej liczby kredytów hipotecznych udzielanych obecnie. W 2012 roku z uwagi na wygaszanie programu preferencyjnych kredytów „Rodzina na Swoim” do sądów trafiała zwiększona liczba wniosków o wpis do hipoteki. Najkrócej czekało się wówczas na wpis w mniejszych miejscowościach, gdzie niewiele mieszkań lub domów się sprzedaje. W większych miastach jednak okres oczekiwania na wpis znacznie się wydłużał, a wraz z nim okres opłacania składek na ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym.

Wraz z zakończeniem programu „Rodzina na Swoim” zaczęło ubywać wniosków w sądach dotyczących wpisów do księgi wieczystej nieruchomości. Dziś na taki wpis otrzymać można ekspresowo, nawet w ciągu kilku dni. Wraz z uruchomieniem programu „Mieszkanie dla młodych” wielce prawdopodobne jest to, że ponownie zwiększy się czas oczekiwania na dokumenty z sądu dotyczące ustanowienia hipoteki na rzecz banku przy kredycie hipotecznym.