24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczeniaOC w życiu prywatnym – najważniejsze kwestie

OC w życiu prywatnym – najważniejsze kwestie

Dla kierowców aut ubezpieczenie OC czyli Odpowiedzialność Cywilna jest obowiązkowe. Czy wiesz, że również jako osoba prywatna, nawet jeżeli nie posiadasz samochodu, możesz zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami szkód nieumyślnie wyrządzonych innym ludziom?

Kiedy można skorzystać z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym?

Z ubezpieczenia OC, osoby prywatnej, można pokryć koszty naprawy, w przypadku każdej, nieumyślnie wyrządzonej szkody. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie bądź zadośćuczynienie i pokrywa koszty rehabilitacji. To doskonała opcja dla tych, którzy pragną zabezpieczyć swoje finanse przed niespodziewanymi wydatkami, spowodowanymi nagłym wydarzeniem. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przydaje się w przypadku, kiedy jadąc na rowerze niechcący kogoś potrącimy, albo zimą, w sytuacji gdy przypadkowy przechodzień złamie nogę na oblodzonym chodniku przylegającym do naszej posesji.

Należy jednak pamiętać o tym, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeżeli w trakcie zdarzenia losowego, ubezpieczony był pod wpływem nawet niewielkiej ilości alkoholu czy środków psychoaktywnych.

Gdzie wykupić OC?

Tą korzystną polisę można nabyć w niemal każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Oferty różnią się nieznacznie między ubezpieczalniami. Warto je dokładnie przestudiować i przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na zakres przypadków wykluczonych czyli takich, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do nie wypłacenia świadczenia. Każda firma ma swoje własne zasady, dlatego warto wybrać świadomie i kupić polisę, która będzie nam najbardziej odpowiadała.

Procedury

W przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego, kiedy chcemy aby koszty wyrządzonej przez nas szkody pokryła polisa, postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku OC samochodowego. Wystarczy dać poszkodowanemu dane ubezpieczalni i numer naszej polisy – tak, aby miał możliwość samodzielnego skontaktowania się z ubezpieczycielem. Sztab wykwalifikowanych ekspertów pomoże mu w uzyskaniu rekompensaty.

To takie proste – wystarczy jedna polisa, niewielka, regularnie płacona składka, aby uchronić budżet domowy przed niespodziewanymi wydatkami. Warto jest zainteresować się tym tematem bliżej.