30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczeniaNie płać OC za stary samochód – to możliwe!

Nie płać OC za stary samochód – to możliwe!

Nie płać OC za stary samochód – to możliwe!

Na Twoim podwórku stoi stary samochód, który nie nadaje się do jazdy i tylko wszystkim zawadza? Nawet jeśli zdążył zardzewieć, nie ma kół, a na dodatek zamieszkał w nim okoliczny lis, musisz płacić na niego coroczne składki OC. Ale mamy na to rozwiązanie! Sprawdź, jak nie płacić OC za auto stare – użytkowane rzadko bądź nigdy.

Dlaczego w ogóle trzeba płacić składki OC?

Regularne opłacanie składek ubezpieczenia komunikacyjnego OC to obowiązek dla każdego posiadacza samochodu, autobusu, ciągnika, motocyklu czy innego pojazdu mechanicznego. Niestety nikogo nie obchodzi, w jakim ten pojazd jest stanie, więc nawet jeśli Twoje auto od lat stoi zardzewiałe na podwórku i robi za skalniak dla rosnących dziko roślin, nadal jesteś zobligowany do obejmowania go ochroną OC.

Dobrą nowinę stanowi fakt, że jeśli uważasz, iż w obecnym towarzystwie ubezpieczeniowym płacisz zbyt wiele, masz prawo przenieść się do innego ubezpieczyciela, który zaproponuje Ci niższą stawkę. Ceny OC bowiem są ustalane zarówno przez ubezpieczycieli, jak i w oparciu o indywidualne cechy właściciela pojazdu i samego pojazdu. Przeciwnie zakres OC – ten jest stały i uregulowany w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Krótko mówiąc: skoro już musisz płacić, wybierz tak, by płacić jak najmniej, bo zakres ochrony i tak zawsze otrzymasz ten sam – zapewnia to prawo.

Nie płać OC za stary samochód – to możliwe!

Jak nie płacić OC za auto, którego nie używasz?

Jeżeli uśmiechnąłeś się podczas czytania wstępu, bo sytuacja z zardzewiałym autem bez kół dotyczy właśnie Ciebie – choć może niekoniecznie zamieszkał w nim lis – mamy dla Ciebie dobrą nowinę. Jest sposób, byś przestał płacić OC za swój pojazd, przez niektórych członków rodziny niezbyt pieszczotliwie zwany „gratem”. Musisz… oddać je na złom!

Po zezłomowaniu auta w składnicy złomu upewnij się, że otrzymałeś odpowiednie zaświadczenie. Udaj się z nim do urzędu, w którym wcześniej zarejestrowałeś samochód. Przygotuj wniosek o wyrejestrowanie, dowód i tablice rejestracyjne, kartę pojazdu (jeśli została wydana) i potwierdzenie opłaconej składki OC.

Kiedy pojazd zostanie wyrejestrowany z sukcesem, skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś polisę. Dokonaj rozwiązania umowy, dzięki czemu odzyskasz pieniądze za niewykorzystany okres ochrony.

Nie płać OC za stary samochód – to możliwe!

Jak nie płacić stałej składki za auto, które używasz rzadko?

Masz stare auto, z którego korzystasz bardzo rzadko, np. kilka razy w roku? Płacenie pełnej składki OC byłoby zbędnym wydatkiem – po cóż mu ochrona, skoro całymi miesiącami stoi w garażu?

Na szczęście i na to jest sposób. Sprawdzi się, jeżeli Twój pojazd ma co najmniej 25 lat i w min. 75% składa się z oryginalnych części. W takim przypadku będziesz mógł zarejestrować go jako zabytkowy. Po wpisaniu na listę ewidencji zabytków otrzymasz żółte tablice. Uprawniają Cię one do dwóch rzeczy:

Na koniec zapamiętaj, by zawsze płacić składki na czas i nie ryzykuj wyjeżdżania na drogę bez OC, licząc na to, że może nikt się nie dowie. Grzywna może przekroczyć tysiąc złotych, konsekwencje w przypadku stłuczki zaś będą druzgocące.