30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczeniaKupujesz samochód z drugiej ręki? Zobacz, co zrobić z ubezpieczeniem OC

Kupujesz samochód z drugiej ręki? Zobacz, co zrobić z ubezpieczeniem OC

Kupujesz samochód z drugiej ręki? Zobacz, co zrobić z ubezpieczeniem OC

Kupno samochodu z drugiej ręki to bardzo częsta praktyka. Używane pojazdy są zazwyczaj tańsze, a ich cena zależy od roku produkcji, stanu technicznego i przebiegu. Wraz z takim samochodem nabywcy zyskują również ubezpieczenie komunikacyjne, które zakupił poprzedni właściciel jeszcze przed sprzedażą.

Wielu kierowców decyduje się na dokupienie do ubezpieczenia OC dobrowolnych ubezpieczeń auta, jak NNW, AC czy Assistance. Kupując pojazd z drugiej ręki, polisę OC otrzymujesz niejako w prezencie, gdyż w przeciwieństwie do innych typów ochrony przechodzi ona wraz z samochodem na nowego właściciela.

Z Autocasco, Assistance i innymi ubezpieczeniami nieobowiązkowymi nie powinieneś mieć większego problemu po zakupie używanego samochodu. Zwyczajnie tracą one ważność w chwili zmiany właściciela. Musisz jednak wiedzieć, co zrobić z ubezpieczeniem OC, które jako jedyne jest ważne do końca umowy ubezpieczeniowej tego pojazdu.

Zachowujesz OC auta do końca jego ważności

Ubezpieczenie OC samochodu z drugiej ręki możesz zatrzymać i korzystać z niego aż do wygaśnięcia umowy. Oczywiście – o ile składka ubezpieczeniowa została w pełni zapłacona przez poprzedniego właściciela. W przypadku, gdy zdecydował się on na polisę spłacaną w ratach, a płatność II raty przypada po sprzedaży auta, jako nowy właściciel musisz wnieść opłatę – chyba że chcesz zrezygnować z tej polisy.

Zachowując obowiązującą polisę OC, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może obliczyć na nowo wysokość składki. Jej wysokość może wówczas różnić się od tej, którą zapłacił sprzedawca. Obowiązkiem sprzedającego jest bowiem poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie właściciela pojazdu objętego ochroną.

Wysokość składki po rekalkulacji może wzrosnąć lub zmaleć w zależności od wieku, doświadczenia i historii wypadków spowodowanych wcześniej przez nabywcę. Wykorzystanie ubezpieczenia do końca może więc okazać się mniej lub bardziej opłacalne w zależności od standardowych czynników, które TU biorą pod uwagę przy naliczaniu kosztów i przygotowywaniu oferty ubezpieczenia OC.

W przeciwieństwie do polisy OC wykupionej samodzielnie, ubezpieczenie, które otrzymałeś w momencie zakupu używanego auta, nie przedłuża się automatycznie. Wygaśnięcie ochrony następuje wraz z końcem umowy. Musisz być więc bardzo czujny i zadbać o to, aby przed upływem terminu ważności ubezpieczenia zawrzeć nową polisę, czy to u tego samego ubezpieczyciela, czy u innego.

Kupujesz samochód z drugiej ręki? Zobacz, co zrobić z ubezpieczeniem OC

Rezygnujesz z otrzymanego OC samochodu i wykupujesz własne

To druga możliwość w przypadku zakupu samochodu z drugiej ręki. Masz prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia, którą zawarł poprzedni właściciel. I możesz to zrobić w dowolnej chwili: albo od razu po nabyciu pojazdu, albo przykładowo po 3 miesiącach. Musisz jednak pamiętać, żeby ubezpieczyć samochód w innej firmie najpóźniej w dniu wygaśnięcia dotychczasowej umowy.

Oczywiście pokrycie kosztów związanych z wykupieniem wybranego ubezpieczenia OC samochodu leży po Twojej stronie. Jeżeli zrezygnujesz z ubezpieczenia zakupionego auta, zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas ochrony otrzyma poprzedni właściciel auta.

Więcej informacji o ubezpieczeniu samochodu z drugiej ręki znajdziesz na stronie http://ubsy.pl/ubezpieczenie-oc/.