8.6 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościUbezpieczeniaIle kosztuje OC na ciągnik siodłowy i jak zaoszczędzić na zakupie?

Ile kosztuje OC na ciągnik siodłowy i jak zaoszczędzić na zakupie?

Każdy właściciel samochodu osobowego zdaje sobie sprawę z konieczności wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jednak nie wszyscy wiedzą, że OC na ciągnik siodłowy również jest koniecznością wynikającą z przepisów prawa. Ile ono kosztuje? Jak znaleźć najtańszą opcję? Wyjaśniamy!

OC na ciągnik siodłowy i jego cena

Na rynku działa wielu ubezpieczycieli, a każdy z nich oferuje inne ceny. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia pojazdów osobowych, jak i OC na ciągnik siodłowy. Co więcej, zakres cen w jakich waha się koszt wykupienia polisy w przypadku ciągników siodłowych i pojazdów ciężarowych jest bardzo duży. Niektóre oferty sięgają nawet 13-14 tysięcy złotych rocznie. Najczęściej polisy takie zawierają również jakiś pakiet assistance oraz AC na ciągnik siodłowy. Niemniej jednak zdarza się, że tak droga polisa to tzw. gołe OC. Z drugiej strony, niektórzy ubezpieczyciele oferują polisę za 3000-4000 zł, czyli ponad 3-krotnie taniej. Niemniej jednak nadal są to stawki, które w porównaniu do OC na pojazdy osobowe, są bardzo wysokie. Dlaczego OC na ciągnik siodłowy jest tak drogie?

Z czego wynikają wysokie koszty ubezpieczenia ciągnika siodłowego?

Wykupienie OC na ciągnik siodłowy to prawny obowiązek, z którego nie można zrezygnować. Niestety jest to obowiązek bardzo kosztowny. Z czego wynikają tak wysokie stawki? Można w tym miejscu wymienić kilka czynników decydujących:

  • wysoka wartość ciągników – ciągniki siodłowe to pojazdy o dużej wartości, przewyższającej wartość większości pojazdów osobowych.
  • potencjalnie większe zniszczenia spowodowane przez ciągnik – ze względu na swoją masę ciągnik siodłowy stanowi większe zagrożenie,
  • większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do szkody – mówimy o mało zwrotnych, trudnych w prowadzeniu pojazdach,
  • drogie naprawy pojazdów – części do większości ciągników siodłowych są drogie, a naprawami zajmują się tylko nieliczni fachowcy, którzy cenią swoje rzadko spotykane umiejętności,
  • niewiele ofert na rynku – nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują OC na ciągnik siodłowy.

Ile kosztuje OC na ciągnik siodłowy i jak zaoszczędzić na zakupie?

Jak obniżyć koszty?

Każdy chciałby znaleźć jak najlepszą polisę, w jak najniższej cenie. Ubezpieczenie ciągnika siodłowego nie musi kosztować fortuny. Warunkiem tego jest spełnienie kilku warunków:

  • ubezpiecz całą flotę – możesz wtedy liczyć na zniżkę,
  • kup kompletną polisę, zawierającą OC, ASS i AC na ciągnik siodłowy – to zawsze najbardziej opłacalne rozwiązanie,
  • zwracaj uwagę na zakres ubezpieczenia – dostosuj polisę do swoich potrzeb, zamiast przepłacać za zbędne usługi,
  • korzystaj z wyszukiwarek ubezpieczeń – pozwalają one łatwo znaleźć aktualnie najlepszą ofertę na rynku.

W poszukiwaniu najtańszego OC na ciągnik siodłowy

Jak wspomnieliśmy powyżej, jednym ze sposobów na zaoszczędzenie na polisie jest skorzystanie z wyszukiwarki ubezpieczeń., Optymalne rozwiązanie z powodzeniem znajdziesz w Google. Wystarczy kilka chwil, wprowadzenie podstawowych informacji dotyczących ubezpieczanego pojazdu, abyś zobaczył oferty dostosowane do Twoich potrzeb.