30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościTrzeba nauczyć Polaków oszczędzania

Trzeba nauczyć Polaków oszczędzania

nauczyc_polakow_szczedzaniaPolakom brakuje finansowego zabezpieczenia swojego domowego budżetu. Jeśli następują nieprzewidziane sytuacje, wymagające dodatkowych nakładów finansowych, wielu Polaków ma problem z ich pokryciem za pomocą własnych środków. Muszą więc sięgać po kredyty i pożyczki, zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych, działających poza systemem bankowym.

Wystarczyłoby jednak oszczędzać systematycznie i regularnie pieniądze, nawet niewielkie kwoty, aby stworzyć dla siebie i swojej rodziny swoistą „poduszkę finansową”. Polacy niestety nie są nauczeni oszczędzania, a powodem takiej sytuacji nie jest tylko fakt, że mało zarabiają. Są ludzie, którzy pomimo uzyskiwania wysokich dochodów, nie potrafią efektywnie oszczędzać. Brakuje im bowiem elementarnej wiedzy w tym temacie.

Problemem może być też to, że Polacy nie są zachęcani przez odpowiednie narzędzia systemowe do oszczędzania. Polski rząd powinien zadbać o to, aby obywatele chcieli oszczędzać, np. z uwagi na pewne ulgi podatkowe. Podstawą powinny być systemy oszczędzania długoterminowego, przeznaczonego na emeryturę. Wprowadzenie w życie Otwartych Funduszy Emerytalnych, zdaniem specjalistów z dziedziny bankowości, było krokiem w dobrą stronę, ale obecnie OFE są likwidowane, albo ich działalność jest mocno ograniczana. Odpisy podatkowe od kwoty oszczędzania powinny zachęcić Polaków do odkładania pieniędzy, co umożliwiłoby na systematyczne budowanie puli oszczędności.

Obecnie w Polsce depozyty terminowe w bankach, zwłaszcza lokaty tradycyjne, nie są wysoko oprocentowane, dlatego też po zakończeniu trwania lokat założonych pół roku temu czy rok temu, zdecydowana większość klientów banków decyduje się na wycofanie pieniędzy z rachunku depozytowego. Co później się z nimi dzieje? Trudno powiedzieć. Polacy poszukują alternatywnych możliwości bezpiecznego inwestowania swoich oszczędności, choć tych brakuje.

Być może planowane zmiany w Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego będą krokiem w dobrym kierunku, bowiem uproszczą ich funkcjonowanie i pozwolą na lepsze odkładanie pieniędzy na emeryturę. Poza tym, IKZE umożliwiają dokonywanie odpisów podatkowych. Popularyzacja takich narzędzi oszczędzania powinna być priorytetem dla systemu finansowego w Polsce, jak i dla samego polskiego rządu. Jeśli państwo zadba o edukację obywateli w kwestii oszczędzania, będą lepiej zabezpieczeni finansowo na starość. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w projekcie zmian ustawy o IKZE wprowadziło przepisy, dotyczące zachęt kwotowych limitu wpłat. Dotychczas w zastosowaniu były limity procentowe. Planuje się również objęcie wypłat oszczędności z IKZE górną stawką podatku w wysokości do 10%.