19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościTrwa rekrutacja gimnazjalistów do XIV edycji programu stypendialnego „Klasa” Fundacji BGŻ BNP...

Trwa rekrutacja gimnazjalistów do XIV edycji programu stypendialnego „Klasa” Fundacji BGŻ BNP Paribas

Do 28 kwietnia br. trwa rekrutacja uczestników do programu stypendialnego „KLASA”. To jedna z najdłużej istniejących w Polsce tego typu inicjatyw, skierowanych do absolwentów gimnazjów. Jej pomysłodawcą jest Fundacja BGŻ BNP Paribas, która od 13 lat wpiera uzdolnionych uczniów, zapewniając im bezpłatną edukację w renomowanych liceach ogólnokształcących w pięciu miastach akademickich w Polsce – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni i Szczecinie. Dotychczas z programu skorzystało 650 uczniów z ponad 300 miejscowości w całym kraju.

 

„Klasa” to autorski program stypendialny Fundacji i Banku BGŻ BNP Paribas skierowany do uzdolnionych absolwentów gimnazjów pochodzących z mniejszych miejscowości. Skorzystać z niego mogą uczniowie, którzy ze względu na sytuację finansową rodziny mają ograniczone możliwości rozwoju edukacyjnego odpowiadającego ich zdolnościom i pasjom.

 

„Klasa” to nie tylko możliwość rozwijania swoich talentów i zdobywanie wiedzy. To również swego rodzaju sprawdzian, który pomaga w realizacji własnych marzeń i planów związanych z upragnionym wykształceniem. Udział w programie pokazał mi jak żyje się w dużym mieście z daleka od domu, nauczył mnie również życia w grupie i zdrowego współzawodnictwa. Wszystkim osobom, które myślą o aplikacji życzę, aby się nie zastanawiały. „Klasa” daje duże możliwości i warto z nich skorzystać. Obecnie pracuję w 49 Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim na stanowisku pilota i latam na śmigłowcu Mi-2 –mówi Mariola Andrasik, absolwentka VII LO im. J. Słowackiego w Warszawie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka.

 

W ramach 4-letniego stypendium uczniowie otrzymują pełne wsparcie finansowe. Podczas nauki w liceum każdy uczestnik „Klasy” ma zapewniony pobyt w internacie oraz pełne wyżywienie. Otrzymuje podręczniki oraz comiesięczne kieszonkowe. Stypendyści uczestniczą również w wycieczkach szkolnych, wyjściach kulturalnych oraz zajęciach dodatkowych. Program obejmuje także stypendium na I rok studiów.

 

– Od 13 lat nasza Fundacja wspiera młodych, zdolnych ludzi. I nie chodzi tylko o możliwość nauki w renomowanym liceum. Oferujemy 3-letni program całościowej opieki oraz stypendium na I roku studiów, który daje uczniom i ich rodzicom pewność, że nie pozostają sami – mówi Małgorzata Zdzienicka–Grabarz, prezes Fundacji BGŻ BNP Paribas. – Mierzymy efekty. Każdy kto znajdzie sięw projekcie, czyli 100% uczestników programu dostaje się na wybrane przez siebie uczelnie zarówno w kraju, jak i za granicą. Nasi absolwenci to mądrzy, młodzi obywatele, zaangażowani w pomaganie innym, wspierający i siebie nawzajem i młodszych kolegów w programie. I to jest moim zdaniem największy sukces „Klasy” – dodaje.

 

 „Klasa” objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, a w 2012 roku zwyciężyła w III edycji konkursu “Dobre Stypendia”. Program został kilkukrotnie wyróżniony jako praktyka długoletnia w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Raz na kilka lat program poddawany jest zewnętrznemu i kompleksowemu badaniu ewaluacyjnemu.

 

– Niewiele programów stypendialnych decyduje się na tak szczegółową analizę efektów swojego działania. Pozwala ona na dopasowanie programu do zmieniających się potrzeb młodych ludzi i docenienie efektów programu, które są imponujące – zarówno w ujęciu liczbowym, jak i w kontekście sukcesów poszczególnych stypendystów – podkreśla Małgorzata Stradomska-Kalinka z Fundacji Dobra Sieć (ewaluator programu „Klasa” w okresie listopad 2015 r. – luty 2016 r.).

Źródło: BNP Paribas Bank Polska