8 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościTax Free - Nowa lokata

Tax Free – Nowa lokata

Tax Free - Nowa lokataIdea Bank wymyślił sposób na oszczędzanie na lokatach, bez konieczności płacenia podatku Belki. Nawet po 1 stycznia 2012 roku konstrukcja nowej lokaty o nazwie „Tax Free” da klientom wysokie zyski z depozytów bankowych. W chwili obecnej Idea Bank wprowadza do swojej oferty lokatę roczną, w której to odsetki wypłacane są przed wejściem w życie niekorzystnych dla podatników przepisów. Generalnie, im szybciej klienci skorzystają z lokaty Tax Free w Idea Banku, tym będą mogli uzyskać wyższe zyski z inwestycji.
Warto podkreślić, że nowy rok przyniesie zmiany w zakresie opodatkowania zysków z lokat. Zniknie w wyniku nowelizacji ustawy możliwość korzystania z ulgi „zaokrągleniowej”. Nie będzie już możliwości odkładania pieniędzy na depozytach bankowych bez podatku. Lokaty z dzienną kapitalizacją, których kwota odsetek nie przekracza 2,49 zł dotychczas nie były obarczone koniecznością płacenia podatku dochodowego. Teraz ma się to zmienić, ze szkodą dla klientów oszczędzających w ten sposób w bankach.
Idea Bank postanowił wprowadzić do oferty lokatę, która ochroni oszczędności przed opodatkowaniem. Lokata Tax Free zakładana jest na rok i jest lokatą z dzienną kapitalizacją odsetek. Jej konstrukcja różni się jednak od obecnych dziś na rynku lokat antybelkowych, dlatego, że odsetki od niej są skumulowane w okresie do końca grudnia 2011 roku. Oprocentowanie w tym czasie wynosi aż 13,54% w skali roku. Tak wysoka stawka oprocentowania, jaka została zaproponowana przez Idea Bank, rekompensuje skutecznie minimalną wysokość odsetek po 31 grudnia 2011 roku, wynoszącą 0,1%.
Rzeczywista wysokość oprocentowania lokaty Tax Free jest uzależniona od tego, w jakim terminie klient zdecyduje się otworzyć lokatę w Idea Banku. Im mniej będzie zwlekał z podjęciem decyzji, tym dłuższy czas depozytu będzie przypadał na 2011 rok, kiedy obowiązuje wciąż ulga w podatku dochodowym Belki od zysków kapitałowych. Dzięki temu skorzysta z wyższego oprocentowania. Jeśli już dziś klient założy lokatę Tax Free w Idea Banku, po roku jego zysk z inwestycji wyniesie aż 6% kapitału początkowego.
Idea Bank daje niewiele czasu na założenie lokaty Tax Free, bowiem można ją otworzyć wyłącznie do 11 lipca bieżącego roku, przy czym minimalna kwota depozytu może wynieść 1000 zł. Maksymalnie na lokacie można zdeponować do 6000 zł. Bardzo ważne jest to, że decyzja klienta o zerwaniu Lokaty Tax Free przed okresem, na jaki została założona, wiąże się z utratą wszystkich, należnych mu odsetek.
Lokata Tax Free to pierwszy pomysł na przedłużenie możliwości korzystania z ulgi w podatku Belki przy lokatach bankowych. Być może w przyszłości pojawią się i inne rozwiązania tego problemu, z korzyścią dla samych klientów.
M.M. – bankowynet.pl
źródło: Idea Bank