19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościStudenckie karty ubezpieczeniowe

Studenckie karty ubezpieczeniowe

Studenckie karty ubezpieczenioweUbezpieczenia uczniów i studentów od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli ubezpieczenia NNW, nie są obowiązkowe, ale warto je wykupić i zabezpieczyć się przed takim ryzykiem. Wzmożone zainteresowanie ubezpieczeniami tego typu występuje wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i akademickiego, czyli każdego roku we wrześniu i w październiku.

Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się pozyskać jak największą liczbę klientów, dlatego też ubezpieczenia NNW dla uczniów i studentów są „skrojone na miarę ich potrzeb”. To zwykle nie tylko samo ubezpieczenie, ale program rabatów przyznawanych każdemu ubezpieczającemu się klientowi.

Ubezpieczenia NNW są dobrowolne i adresuje się je do osób uczących się w wieku do 26 lat. Są one sprzedawane w ramach kart ubezpieczeniowo-zniżkowych, na rok lub dłużej. W najlepszych wariantach ubezpieczeniowych ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje klienta nie tylko w kraju, ale i na całym świece.

Serwis finansowy Bankier.pl przeprowadził analizę zakresu ubezpieczenia i kosztów kart ubezpieczeniowo-zniżkowych dla studentów i uczniów, jakie dostępne są na polskim rynku. Wśród najbardziej popularnych ubezpieczeń NNW dla uczniów i studentów, serwis wymienia karty: Euro26 Student, SIC, ISIC – International Student Identity Card, Planetę Młodych, czy ISIC MasterCard PayPass. Ta ostatnia karta stanowi połączenie ubezpieczenia, legitymacji studenckiej i karty płatniczej.

Generalnie, zdecydowana większość kart ubezpieczeniowych dla uczniów i studentów obejmuje ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, tzw. ubezpieczenie KL oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – OC. Dodatkowo, karta może obejmować ryzyka związane z uprawianiem sportów wyczynowych i ekstremalnych.

Ile kosztuje ubezpieczenie studenckie lub uczniowskie? Wszystko zależy od tego, jaką kartę wybierze klient i z jakim zakresem ochrony. Najdroższe karty będą kosztowały nawet ponad 130 zł, zaś najtańsze – już od 35 zł. Składka płacona jest jednorazowo na cały rok. Karta Euro26 Student w wariancie Sport, obejmującym NNW z sumą ubezpieczeniową 5 tys. euro, ubezpieczenie KL z sumą 60 tys. euro i ubezpieczenie OC z sumą 20 tys. euro, będzie kosztowała 136 zł na rok. Z kolei, w wariancie Polska, z ubezpieczeniem NNW z sumą 20 tys. zł oraz OC na sumę 80 tys. zł, pociągnie za sobą koszt rzędu 50 zł rocznie.

O wyborze konkretnej karty ubezpieczeniowej powinny decydować takie parametry jak cena, zakres ubezpieczenia oraz wartość dodana – zniżki i bonusy przypisane do karty.