19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościStopy procentowe w górę. A oprocentowanie lokat?

Stopy procentowe w górę. A oprocentowanie lokat?

Stopy procentowe w górę. A oprocentowanie lokat?Mija miesiąc od czasu, podwyżki stóp procentowych. Jak decyzja Rady Polityki Pieniężnej wypłynęła na działania banków? Raty kredytów poszły w górę. A oprocentowanie lokat?

Majowa podwyżka stóp procentowych, spowodowała wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych wyrażonych w polskim złotym o 0,15 punktu procentowego. Czy banki równie ochoczo, jak raty kredytów hipotecznych podnoszą oprocentowanie lokat?

Z analiz przeprowadzonych przez specjalistów z Open Fince wynika, że banki nie zrezygnowały całkowicie z podwyższenia odsetek, jednak wprowadzone zmiany są… skromne. Przeciętne oprocentowanie lokat kwartalnych na 5 tys. PLN, wzrosło o 0,03 proc. i wynosi 4,71 proc. Podobna kwota w przypadku depozytów półrocznych pozwala zarobić średnio 4,85 proc, czyli o 0,02 proc…. mniej niż na początku maja. Średnia stawka lokat rocznych i dwuletnich wynosi odpowiednio 5,28 proc. (plus 0,03 proc.) oraz 4,8 proc. (minus 0,01 proc.).

Gdzie warto założyć lokatę? Dysponując kwotą 5 tys. PLN, planując krótkoterminową inwestycję, warto skorzystać z oferty Idea Banku. Bank oferuje jednomiesięczną Lokatę z Kuponem, która gwarantuje zysk w wysokości 9 proc. Oferta skierowana jest do klientów, którzy dotychczas nie korzystali z usług Idea Banku. Podobną propozycję dla nowych klientów przygotował neoBank. Tam oprocentowanie dwumiesięcznego depozytu w kwocie od 1 tys. do 10 tys. PLN wynosi 9 proc. Na depozycie kwartalnym lub półrocznym najwięcej zarobimy w Meritum Banku, odpowiednio 8,5 oraz 6,2 proc, a także we wspominanym neoBanku (6,6 proc.), BGŻ Optima (6,3 proc.), Getin czy Idea Banku (6,25 proc.) – lokaty 3-miesięczne oraz w FM Bank (6,1 proc.), Toyota Bank (6,09 proc.), Santander Consumer Bank (6,0 proc.), Idea Bank (5,9 proc.), w przypadku depozytów półrocznych.

Decydując się na roczne lud dwuletnie inwestycje, najwięcej zarobimy w Banku BGŻ Optima (6,5 proc.), Meritum Banku (6,3 proc.), Nordea Banku (6,3 proc.), Santander Consumer Banku (6,3 proc.) czy FM Banku (6,2 porc.). Deponując oszczędności na okres 24 miesięcy, warto skorzystać w oferty Banku Pocztowego, który proponuje atrakcyjne oprocentowanie (7 proc.). Lokata „Zysk co miesiąc” skierowana jest do klientów banku, posiadających Konto Standard lub Konto Nestor . Odsetki naliczane są co miesiąc i przekazywane na rachunek.

Wnioski? Niejednokrotnie krótkookresowe lokaty są korzystniej oprocentowane niż długoterminowe depozyty. Najwięcej zarobić możemy jako nowi klienci – banki szczególną uwagę poświęcają bowiem ofercie skierowanej właśnie do tej grupy. W przypadku produktów – lokat standardowych – kwota depozytu nie ma większego wpływu na wysokość oprocentowania.