środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościStopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe bez zmianRada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych w obawie przed wystąpieniem zaburzeń w tempie wzrostu gospodarczego. Nasza gospodarka znajduje się w coraz lepsze kondycji. Jednocześnie, pojawia się ryzyko wystąpienia skoku inflacji na początku 2011 roku. Z tych względów RPP nie podniesie stóp procentowych. Nie bez znaczenia dla tej decyzji były kolejne informacje o kłopotach finansowych krajów strefy euro oraz stale obecna niepewność obejmująca rynek walutowy.
Niektórzy specjaliści są przekonani o tym, że już wkrótce nastąpi zacieśnienie polityki pieniężnej, a Rada wyda taką decyzję już w pierwszych miesiącach 2011 roku. Inni zgodnie oczekują stabilizacji stóp na obecnym poziomie przez wiele miesięcy. Negatywne dane napływające z gospodarki globalnej wskazują na pesymistyczne scenariusze zdarzeń, pomimo iż w Polsce wciąż kontynuowane są pozytywne tendencje. Nasza gospodarka rośnie w ponad 4%, a w terminologii unijnej – w blisko 5% tempie.
W II półroczu 2010 roku nadal na plusie utrzymują się dynamiki wynagrodzeń i produkcji przemysłowej, z kolei samo bezrobocie lekko spada, choć mamy do czynienia z niesprzyjającym okresem jesiennym. Na taką sytuację nakłada się, co prawda, skok inflacji z pierwszych miesięcy po wakacjach, ale już w listopadzie wskaźnik CPI lekko spadł, z 2,8 do 2,7%. Spadek ten był wywołany, co wyraźnie sygnalizują przedstawiciele władzy monetarnej, czynnikami podażowymi, które są całkowicie niezależne od Rady.
W tym samym czasie, inflacja bazowa kolejny miesiąc z rzędu utrzymuje się na stabilnym, a jednocześnie niskim poziomie 1,2%, co nie budzi obaw RPP. Październikowa projekcja inflacyjna wskazuje na mniejszy niż wcześniej prognozowany, wzrost inflacji w przyszłości, co powinno również wpłynąć uspokajająco na członków Rady.
Najprawdopodobniej, w czasie grudniowego posiedzenia RPP będą brane pod uwagę w szczególności czynniki zewnętrzne, tj. negatywne impulsy napływające z kolejnych krajów Eurolandu, które bardzo mocno obawiają się o swoją sytuację finansową w 2011 roku. Kryzys finansowy jak widać, nie jest do końca zażegnany, o czym świadczy m.in. propozycja najsilniejszych gospodarek unijnych, dotycząca zamrożenia budżetu na kolejnych kilka lat oraz wprowadzenia kolejnych zabezpieczeń i obostrzeń. Wszystkie te informacje i wydarzenia powodują zmniejszenie się oczekiwań na zacieśnienie polityki monetarnej w strefie euro oraz w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie ogranicza pole manewru w Polsce.
Jeśli Rada postanowiłaby podnieść stopy procentowe w naszym kraju, miałoby to negatywny aspekt, a mianowicie zwiększyłby się dysparytet stóp procentowych między Polską, a strefą euro oraz USA, a więc wpłynęłoby to na poważne umocnienie się złotego. Zagroziłoby to pozycji eksporterów.
M.M.
bankowynet.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze