16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościSprawdź na jaki kredyt Cię stać

Sprawdź na jaki kredyt Cię stać

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, trzeba wykazać się przed bankiem zdolnością kredytową. Innymi słowy, bank musi dokładnie sprawdzić, czy klient jest na tyle wiarygodny, aby pożyczyć mu pieniądze. Każdy bank ma nieco inne zasady obliczania zdolności kredytowej, niemniej każdy zainteresowany może z pewnym przybliżeniem dowiedzieć się, ile bank byłby w stanie mu pożyczyć. Pomocny okazuje się kalkulator kredytu hipotecznego.

Każdy bank udzielając kredytu, a w szczególności tak dużego i długoterminowego jak kredyt hipoteczny, musi bardzo dokładnie i sumiennie sprawdzić, czy sytuacja finansowo-ekonomiczna klienta rokuje nadzieję, że będzie on spłacał zobowiązanie solidnie i terminowo. Potencjalny kredytobiorca musi „wyspowiadać” się bankowi z wysokości swoich dochodów czy ich źródła (bardzo istotny jest rodzaj umowy z pracodawcą, oczywiście najlepsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony, aczkolwiek np. umowa zlecenie a nawet umowa o dzieło także niekoniecznie dyskwalifikuje klienta), a także ponoszonych wydatków. Zasadniczą kwestią jest wysokość zobowiązań (inne kredyty, ale również np. alimenty), to ile pieniędzy wydaje się co miesiąc, a także ile osób posiada się na utrzymaniu. Kluczowa jest także historia kredytowa klienta w ostatnich 5 latach – osoby, które nie spłacały terminowo poprzednich zobowiązań, będą miały poważny problem z uzyskaniem kolejnego. Na zdolność kredytową, a tym samym kwotę, jaką bank będzie w stanie klientowi pożyczyć, na wpływ także długość okresu kredytowania (im dłuższy tym lepiej – wszak oznacza to niższą comiesięczną ratę, a tym samym mniejsze obciążenie dla budżetu domowego) oraz wybrany system rat (do wyboru są raty równe i malejące, ale przy ratach malejących pierwsze raty są wysokie, a tym samym duże jest obciążenie budżetu domowego, i zdolność kredytowa spada).
Każdy bank ma nieco inne priorytety, ocena danego klienta u różnych kredytodawców różni się (jeden bank może przyjmować danego klienta z otwartymi ramionami, a inny zamykać przed nim drzwi i absolutnie nie przyjmować jego wniosków kredytowych). Niemniej nie trzeba iść do banku, aby dowiedzieć się, na jaki kredyt można, plus minus, liczyć. Do oszacowania zdolności kredytowej może posłużyć kalkulator kredytu hipotecznego. Klient po podaniu w nim kilku najważniejszych parametrów (m.in. Średniomiesięczny dochód netto gospodarstwa domowego, suma wysokości miesięcznych rat kredytowych gospodarstwa domowego, czy długość okresu kredytowania) otrzymuje informację o szacowanej zdolności kredytowej.