19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościSorbnet2 – nowy system rozliczeń międzybankowych

Sorbnet2 – nowy system rozliczeń międzybankowych

sorbnet2Banki w Polsce dotychczas korzystały przy dokonywaniu rozliczeń z systemu udostępnionego przez Narodowy Bank Polski. System rozliczeń międzybankowych Sorbnet pozwalał na realizację zleceń płatniczych pomiędzy bankami na łączną kwotę szacowaną rocznie na ponad 60 bln zł.

Przeciętni klienci banków nie mieli zbyt wiele wspólnego z systemem Sorbnet, choć niektórzy mogli z niego skorzystać w swoim banku. Niektóre instytucje bankowe udostępniały przelewy natychmiastowe za pośrednictwem systemu Sorbnet, które jednak pociągały za sobą wysokie koszty rzędu 20-30 zł za jeden przelew.

Sorbnet pozwalał nie tylko na realizację przelewów pomiędzy bankami, ale również na sprawną, natychmiastową wymianę informacji o klientach i ich poczynaniach. Banki początkowo korzystały z systemu SORB, czyli Systemu Obsługi Rachunków Bankowych. Stał się on podstawą do utworzenia Krajowej Izby Rozliczeniowej, realizującej wszelkie przelewy za pośrednictwem systemu Elixir i Euro Elixir oraz Express Elixir. SORB umożliwiał dokonywanie realnych rozliczeń pomiędzy bankami, choć wówczas informacje dotyczące rozliczeń składano w formie tradycyjnej, zwykle papierowej.

System Sorbnet powstał w kwietniu 1996 roku, a jego twórcą był NBP. Był on sieciową wersją SORB, pozwalającą na przeprowadzanie różnych rodzajów operacji i przesyłanie zleceń w formie elektronicznej. Platforma ta służyła do rozrachunków sesji KIR.

Dziś era systemu Sorbnet, po 17 latach funkcjonowania, już się skończyła, bowiem Narodowy Bank Polski uruchomił jego zupełnie nową wersję pod nazwą Sorbnet2. Jest to informatyczny system umożliwiający wykonywanie rozliczeń międzybankowych. Gdyby nie on, klienci banków nie mogliby dokonywać szybkich przelewów – w ramach jednego banku lub różnych instytucji bankowych. Powodem konieczności zmiany istniejącego systemu Sorbnet było to, że zdecydowanie w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba transakcji bezgotówkowych. Pojawiła się więc potrzeba zbudowania nowego, bardziej wydajnego i funkcjonalnego systemu do rozliczeń międzybankowych.

System Sorbnet2 był budowany przez kilka ostatnich lat. Prace nad stworzeniem tego informatycznego systemu rozpoczęły się w Narodowym Banku Polskim trzy lata temu. Jego przepustowość jest większa, niż pierwotnego systemu – w starej wersji Sorbnetu można było realizować około 6 tys. zleceń na godzinę, a w nowej będzie to dwukrotnie większa liczba. Sorbnet2 pozwoli polskim bankom na przejście na międzynarodowy standard komunikacji międzybankowej SWIFT. Przeciętny klient polskiego banku nie odczuje zmiany pomiędzy systemem Sorbnet a Sorbnet2.