17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościSłabe wyniki struktur z pierwszej połowy 2012

Słabe wyniki struktur z pierwszej połowy 2012

Słabe wyniki struktur z pierwszej połowy 2012Produkty strukturyzowane zakończone w pierwszym półroczu 2012 r. przyniosły niskie stopy zwrotu. Spośród ponad 300 produktów strukturalnych zakończonych w okresie od stycznia do czerwca 2012, stratę przyniosło 10,58 proc. produktów, 49,63 proc. struktur przyniosło inwestorom zaledwie zwrot z zainwestowanego kapitału, a tylko 40, 06 proc. inwestycji zakończyło się zyskiem. Niska jest także stopa zwrotu z inwestycji. Wynosi średnio zaledwie 1,62 proc. rocznie. W ubiegłym roku było to trzy razy więcej – 4,88 proc.

Jeśli już inwestować w struktury, to w jakie? Biorąc pod uwagę wyniki z pierwszej połowy 2012 roku, zdecydowanie najlepiej wypadły struktury oparte na notowaniach surowców. Średnia stopa zwrotu z inwestycji w ich przypadku wyniosła 4,48 proc. rocznie. Na drugim miejscu znalazły się kursy walut, na kolejnych uplasowały się rynki equity (akcje, indeksy giełdowe). Struktury oparte na wielosektorowych strategiach inwestycyjnych zarobiły średnio 0,49 proc.

Wśród produktów strukturyzowanych, których termin upłynął w pierwszym półroczu 2012 najlepszy wynik przyniósł Certyfikat Express db EuroStoxx50 Express II (Deutsche Bank PBC) powiązany z indeksem DJ Euro Stoxx 50. W skali roku struktura przyniosła 17,6 proc. zysku. Dobre wyniki przyniosły także dwa inne produkty DB PBC – trzyletnie inwestycje db Gwarancja – Zyskowna Energia I i II oparta o indeks ropy naftowej. Struktury pozwoliły zarobić inwestorom 4,03 proc. w skali roku (Zyskowna Energia II) oraz 13,27 proc. (Zyskowna Energia I).

Komisja Nadzoru Finansowego już we wrześniu bliżej przyjrzy się produktom strukturyzowanym. Uwagę organu nadzorującego wywołały mało przejrzyste umowy, z których treści, podpisujący umowę inwestorzy, nie do końca mogli wywnioskować jak skonstruowany jest “mechanizm” struktury i zrozumieć jego funkcjonowanie. Ponadto ostanie wyniki wskazują, iż skomplikowane strategie zawodzą.