16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościSkorzystaj z kantoru online

Skorzystaj z kantoru online

Coraz więcej osób jest zainteresowanych wymianą pieniędzy przez Internet. Coraz więcej jest też internetowych kantorów wymiany walut. I trudno się temu dziwić. Popyt rodzi więc podaż. Czy kantory funkcjonujące online są bezpieczne? Czy można im zaufać powierzając swoje pieniądze? Czy tak naprawdę wymiana waluty online się opłaca?
Na te pytania jest dość trudno odpowiedzieć. Kantory, które funkcjonują w Internecie, choć jest ich w sieci sporo i cieszą się dużą popularnością, przez ekspertów bankowości są traktowane różnie. Zaufanie eksperckie to jedno, a zaufanie klienta to inna zupełnie strona tej samej sprawy. Jakie są plusy i minusy wymiany walut online?
Plusem takiej operacji jest przede wszystkim oszczędność czasu. Wystarczy bowiem wejść na odpowiednią stronę internetową, wykonać szybką operację i otrzymać pieniądze na konto bez zbędnego biegania po mieście od punktu do punktu. Poza tym kursy walut online są także bardziej atrakcyjne niż w kantorach tradycyjnych, o bankach nie wspominając. Istnieje też kilka możliwości wymiany waluty online. Transakcje można przeprowadzić z konta bankowego, społecznościowowego – czyli wymienić między innymi użytkownikami danego portalu oraz z tak zwanego portfela walutowego. Wystarczy wybrać najdogodniejszą opcję dla siebie. Przed podjęciem decyzji, w którym kantorze internetowym zechcemy wymienić pieniądze, należy zdecydowanie poznać opinie o nim i sprawdzić, jakie dany portal stosuje zabezpieczenia. Ważne jest na przykład szyfrowanie danych, jakie są przekazywane o klientach kantoru i czy kantor znajduje się na liście Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Prawda jest też taka, że wymiana pieniędzy online gwarantuje otrzymanie pieniędzy wirtualnych, które – jeśli zamienimy na prawdziwe – to tylko w bankomacie lub banku, a tu o fałszywą gotówkę jest trudno. I jeszcze jedno – niski spread, co ma niebagatelne znaczenie przy spłatach kredytu.
Minus jest taki, że można paść łupem hakerów, zwłaszcza przy wymianie dużej sumy pieniędzy. Kolejną wadą są opłaty za przelew i brak dostępności mało popularnych walut takich jak na przykład jen japoński. Mimo to wymiana waluty online się opłaca.