niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaAktualnościSKOK-i pod nadzór bankowy

SKOK-i pod nadzór bankowy

SKOK-i pod nadzór bankowyOd dawna zapowiadano, że działalność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych musi być znacznie lepiej kontrolowana, najlepiej przez organy rządowe. Dotychczas, SKOK-ów nie dotyczył wytyczne wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Skutkiem tego, to właśnie m.in. w SKOK-ach Polacy zadłużali się ponad miarę, przez co nie byli w stanie spłacać swoich zobowiązań. Proceder ten postanowiono ukrócić jak najszybciej.

Stąd też prezydent Polski, Bronisław Komorowski zdecydował się na złożenie swojego podpisu pod ustawą o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo- Kredytowych. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Ustawa ta wkrótce wejdzie w życie. To rewolucja na polskim rynku finansowym, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że odbije się ona negatywnie na działalności Spółdzielczych Kas, a co za tym idzie – również na samych klientach, którzy nie będą mieli szansy na zaciągnięcie kredytu ani w banku, ani w SKOK-ach. Pozostanie im wyłącznie drogi kredyt z firmy pożyczkowej.

W Ustawie o SKOK-ach zapisano, że nadzór nad kasami obejmie wkrótce Komisja Nadzoru Finansowego. Argumentem przemawiającym „za” podpisaniem ustawy przez prezydenta, była konieczność wprowadzenia nadzoru państwowego nad kasami oraz Kasą Krajową. Dotychczas nadzór ten był sprawowany wyłącznie przez Kasę Krajową i w wielu przypadkach okazywał się nieskuteczny. Dlatego też postanowiono, że to Komisja Nadzoru Finansowego zacznie kontrolować działalność Kas.

Komisja Nadzoru Finansowego nie tylko będzie monitorować działalność SKOK-ów. Do jej kompetencji należeć będzie sprawowanie nadzoru już w trakcie podejmowania czynności zmierzających do utworzenia Kas. Utworzenie SKOK-u będzie wymagało uzyskania zgody Komisji, a później zatwierdzenia statusu Kasy. SKOK-i nie musiały do tej pory posiadać funduszy własnych, zabezpieczających ich działalność. Wkrótce jednak KNF nałoży na nie obowiązek zachowania generalnej normy ostrożnościowej. Skutkiem tego będą one musiały posiadać takie fundusze własne, które odpowiadałyby skali prowadzonej przez nie działalności finansowej. Kolejnym obowiązkiem stanie się utrzymywanie przez Kasy współczynnika wypłacalności na poziomie minimum 5%.

Kasa Krajowa będzie mogła inwestować wolne środki wyłącznie w papiery wartościowe, lokaty w bankach, albo w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego, nie zaś na przykład w akcje, charakteryzujące się o wiele wyższym poziomem ryzyka.

Następną zmianą wprowadzaną do działalności SKOK-ów jest nadanie każdej kasie jednego głosu na walnym zgromadzeniu w Kasie Krajowej. Wcześniej liczba głosów zależała od wielkości udziałów każdej Kasy.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze