wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaAktualnościSkładki na ZUS wyższe o 600zł

Składki na ZUS wyższe o 600zł

Składki na ZUS wyższe o 600złW nowym, 2011 roku, wzrosną składki odprowadzane przez osoby prowadzące własną firmę. Podwyżka wyniesie kilkaset złotych, czyli prawie tyle, ile wynosi jedna, miesięczna składka. Już w lutym przedsiębiorcom przyjdzie opłacić pierwszą wyższą składkę za styczeń. Zdecydowana większość mikrofirm, czyli osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających do 9 osób, oraz samo zatrudnionych, płaci minimalne składki ZUS, bez względu na wysokość rzeczywiście uzyskiwanych dochodów.
Składki są więc obliczane procentowo od najniższej, możliwej podstawy. Jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne w 2011 roku, to podstawą wymiaru miesięcznych składek będzie kwota nie niższa niż 2015,40 zł, która stanowi 60% prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia na miesiąc. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku była to kwota 1887,60 zł, co oznacza wzrost w tym roku o prawie 6,8%.
Jednocześnie, inne składki – emerytalna, rentowa, wypadkowa (przy założeniu, że płacimy ją według stawki 1,67 proc., obowiązującej dla firm nie większych niż 9-osobowe), chorobowa i na Fundusz Pracy, wzrosną łącznie z 639,40 zł do 646,75 zł za miesiąc. Składka może być niższa, jeśli podejmiemy decyzję o rezygnacji z nieobowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku będziemy płacić miesięcznie 597,37 zł.
Dodatkowo, wzrasta składka ZUS na ubezpieczenie zdrowotne, ale nie wiadomo o ile. Jest ona uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale 2010 roku. Te dane zostaną opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dopiero mniej więcej w połowie stycznia. Znamy już miesięczne wynagrodzenia za październik i listopad ubiegłego roku. Niestety, najczęściej wynagrodzenie wypłacane w ostatnim miesiącu roku jest większe niż w poprzednich okresach, co mocno zawyża całą średnią za kwartał. Przyczyną takiej sytuacji są premie wypłacane pracownikom właśnie w grudniu.
Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich 5 lat wynagrodzenie grudniowe było wyższe od listopadowego o kolejno: 4,2%, 9,7%, 5%, 3% i 7,5%. Można spodziewać się, że podobnie będzie z wynagrodzeniem za grudzień 2010. Jeśli wzrośnie ono zaledwie o 3%, to średnie wynagrodzenie całego kwartału wyniesie 3 532,44 zł, a jeśli o 7,5% – wyniesie ono 3 585,33 zł. W takiej sytuacji stawki na ubezpieczenie zdrowotne wzrosną z obowiązujących dzisiaj 233,32 zł do odpowiednio: 238,44 zł lub 242,10 zł.
Jeśli zsumujemy wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i ubezpieczenia zdrowotne, to miesięcznie obciążenia wobec ZUS wzrosną o blisko 50 zł, co daje podwyżkę o 600 zł na rok.
Taka podwyżka odbije się również na młodych przedsiębiorcach, którzy mają prawo do preferencyjnych składek ZUS. Dla nich podstawę wymiaru stanowi w 2011 roku kwota nie niższa niż 415,80 zł, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Miesięczne obciążenia dla początkujących biznesmenów wobec ZUS wzrosną z obecnych 350,43 zł do 365,34 zł, czyli prawie o 180 zł rocznie.
M.M.
bankowynet.pl

Podobne wpisy

2 KOMENTARZE

  1. bedni ci przedsiebiorcy, przeciez i tak nic z tego nie beda mieli i jak sami nie zainwestuja to ciezki los ich czeka, dobrze ze chociaz na rynku funduszy inwestycyjnych mamy calkiem niezly wybor

  2. Wirtualnie będą mieli więcej. Pytanie tylko czy na starość wirtualnie da się żyć. Trzeba samemu się zabezpieczyć, albo liczyć na nasze dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze