19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościSantander najprawdopodobniej przejmie Kredyt Bank

Santander najprawdopodobniej przejmie Kredyt Bank

Oferta sprzedaży polskiego Kredyt Banku istnieje już od kilku miesięcy na rynku finansowym. Najpoważniejszym kandydatem do zakupu banku jest hiszpański Banco Santander. Belgowie będący właścicielami grupy bankowo-ubezpieczeniowej KBC skłaniają się do takiego rozwiązania.
W chwili obecnej grupa KBC posiada 80% udziałów w Kredyt Banku i może nimi dowolnie dysponować. Przeprowadzono już wiele rozmów z Santanderem na temat możliwości zakupu Kredyt Banku w Polsce. Warto podkreślić, że Banco Santander jest największym bankiem w skali całej Unii Europejskiej. KBC został zmuszony przez organy nadzoru finansowego Unii Europejskiej do pozbycia się choć części aktywów. Ich upłynnienie jest konieczne, aby KBC odzyskało swoją płynność finansową. W obliczu kryzysu gospodarczego, z jakim mamy do czynienia w Europie, unijne banki muszą podwyższać swoje rezerwy kapitałowe, aby w pełni bezpiecznie funkcjonować.
Grupa KBC i hiszpański Banco Santander w ostatnim czasie często prowadzą rozmowy i według niektórych źródeł, już niedaleko do osiągnięcia porozumienia w kwestii zawarcia umowy sprzedaży i kupna Kredyt Banku.
Kredyt Bank może zostać sprzedany za wyższą kwotę, niż dotychczas oferował Banco Santander. Hiszpański gigant podniósł ofertę, co powinno w ostateczności przekonać grupę KBC do dokonania sprzedaży Kredyt Banku. Co prawda, jak do tej pory ani grupa KBC ani Banco Santander nie potwierdzają tych doniesień, ale już wkrótce przekonamy się, czy źródła donoszące o tej sprawie miały rację. Jedynie przewodniczący rady nadzorczej Santandera powiedział lakonicznie, że toczą się rozmowy z bankiem w Polsce. Nie jest pewne, czy dotyczą one Kredyt Banku, ale można tego domniemywać.
Santander w ubiegłym roku dokonał już zakupu polskiego banku, mowa tu o Banku Zachodnim WBK, zajmującym piąte miejsce na rynku. Cena sprzedaży osiągnęła pułap 15,9 mld zł. Hiszpański bank dąży do tego, aby znaleźć się w pierwszej trójce polskich banków. Przejęcie Kredyt Banku pozwoliłoby mu się zbliżyć do tego celu.
Belgijska grupa KBC nie znajduje się w dobrej sytuacji finansowej. Jeszcze w czasach wybuchu kryzysu ekonomicznego, tj. w latach 2008-2009, KBC otrzymał 7 mld euro pomocy państwowej na ratowanie swojej pozycji. Na początku tego roku KBC upłynniło drugie co do wielkości towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce, czyli Wartę.
Nabywcą został Talanks z Niemiec, a transakcja wyniosła 770 mln euro. Belgijska grupa KBC oprócz Kredyt Banku musi sprzedaż również spółkę w Niemczech oddział banku diamentów w Antwerpii oraz aktywa utrzymywane w Rosji i Serbii.