15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościSantander kupuje BZ WBK

Santander kupuje BZ WBK

Santander kupuje BZ WBKHiszpański Santander wygrał walkę z PKO BP i BNP Paribas o pakiet kontrolny BZ WBK. Kupi go od irlandzkiego AIB za kwotę równą 2,94 mld euro, dzięki czemu stanie się posiadaczem 70% akcji banku BZ WBK. Santander oficjalnie potwierdził, że osiągnął porozumienie z Alleid Irish Bank w kwestii nabycia dokładnie 70,36% polskiego Banku Zachodniego WBK. Zakup pakietu odbędzie się w drodze wezwania na 100% kapitału.
Przedstawiciel hiszpańskiego banku poinformował, iż nabędzie 50% udział w BZ WBK Asset Management za 150 milinów euro. Nie podano ceny akcji w wezwaniu, ale według obliczeń dokonanych przez Polską Agencję Prasową, cena w transakcji z AIB wynosi przy kursie euro 3,94 zł około 225 zł za jedną akcję BZ WBK. Warto zaznaczyć, że w czasie piątkowej sesji, 10 września, papiery BZ WBK wyceniano na 195 zł za sztukę. Transakcja ma dojść do skutku w 2011 roku, po uzyskaniu zgody i aprobacie walnego zgromadzenia AIB.
Przejęcie pakietu BZ WBK przez hiszpański Santander to bardzo dobra wiadomość, zarówno dla samych klientów banku, jak i dla jego pracowników. Santander zrobi, bowiem wszystko, aby polski BZ WBK funkcjonował jak najlepiej, a jego klienci byli zadowoleni. Dynamiczny rozwój banku da Santanderowi wyższe zyski w dłuższej perspektywie czasu.
Rzecznik Prasowy BZ WBK dodał, że dla finalizacji transakcji Santander musi uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Powodem sprzedaży przez AIB polskiego oddziału BZ WBK było załamanie się rynku nieruchomości w Republice Irlandii, na którym wystawił się na zbyt duże ryzyko. W konsekwencji konieczne stało się dokapitalizowanie przez irlandzki rząd banku AIB, ale i tak część rezerw musiał on samodzielnie zgromadzić.
O zakup BZ WBK obok Santandera ubiegał się również polski PKO BP z poparciem naszego rządu oraz francuski BNP Paribas, niemniej jednak wygrany bank jest największym bankiem w strefie euro pod względem rynkowej kapitalizacji.
PKO BP mogło przejąć BZ WBK i to z „błogosławieństwem” rządu, aczkolwiek przegrana polskiego banku zdecydowanie zwiększa szansę na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. PKO BP ma wypłacić dywidendę w wysokości 1,90 zł brutto na każdą akcję. Dniem ustalania prawa do dywidendy jest 23 października, a jej wypłata może nastąpić dopiero około 20 grudnia.
Udziały AIB w polskim BZ WBK przed transakcją wyceniano na około 11 mld zł, czyli 3,5 mld dolarów. Inne wyceny wskazywały na wartość 2,4 mld euro. Z kolei, doniesienie FT Alerts mówi o transakcji za 4 mld euro. Warto podkreślić, że transakcja w Polsce dla grupy Santander będzie już trzecim z kolei dużym nabytkiem w ostatnich tygodniach. W sierpniu bank ten przejął aż 318 oddziałów Royal Bank of Scotland, które szkocki bank musiał sprzedać, ponieważ Komisja Europejska uzależniała od tego zgodę na pomoc brytyjskiego rządu. Z kolei w Niemczech Santander nabył 173 oddziały szwedzkiego banku SEB, konsolidującego swoje operacje.
M.M.
bankowynet.pl